wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Flaga Wrocławia na Manhattanie – Bogusław Ogrodnik opłynął wyspę

Bogusław Ogrodnik wraz z ekipą na Manhattanie, fot. B. Ogrodnik

8 godzin, 13 minut i 49 sekund – tyle zajęło wrocławianinowi, Bogusławowi Ogrodnikowi, opłynięcie wyspy Manhattan. Tym samym jako pierwszy Polak zdobył pływacką Potrójną Koronę w Pływaniu w Wodach Otwartych.

Reklama

Triple Crown of Open Water Swimming jest światowym wyzwaniem dla pływaków wód otwartych i polega na przepłynięciu trzech najbardziej znanych akwenów wodnych pokonywanych przez człowieka wpław: Kanału La Manche – pływackiego Everestu, przepłynięciu Kanału Catalina czyli – jak mówią w USA – Kanału La Manche Ameryki oraz na opłynięciu wyspy Manhattan.

Kanał La Manche Bogusław Ogrodnik pokonał 27 lipca 2014 r. w czasie 20 godz. 33 min. Więcej czytaj tutaj.

Kanał Catalina pokonał 6 września 2016 r w czasie 13 godz. 4 min. W ubiegłą niedzielę zdobył ostatnia koronę – opłyną wyspę Manhattan. To było najdłuższy z trzech, bo liczący 46,5 km maraton pływacki wód otwartych.

Trasa

Opłynięcie Manhattanu rozpoczyna się z mola niedaleko dawnego WTC na Dolnym Manhattanie, skąd pływak kieruje się w dół rzeki, aby po ok. 2 km wpłynąć do East River. Tu mija  pierwszy z dwudziestu mostów łączących Manhattan z lądem – Most Brookliński. Płynąc dalej tą odnogą wielkiej rzeki Hudson dostaje się do wąskiej rzeczki zwanej Cieśniną Harlemską. Płynąc pod prąd ponad 25 km. w końcu wpływa do głównego nurtu rzeki Hudson. Stąd już jest prosta droga z prądem do mety.

W przeprawie brało udział 12 pływaków z całego świata: Australii, Izraela, Szwajcarii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Szkocji i USA. Każdy z pływaków jest indywidualnie asekurowany przez kajakarzy i łodzie motorowe. Każdy też jest monitorowany online przez system lokalizacji SPOT.

 

Koniec przygody. Bogus zamknął pętlę wokół Manhattanu ��

Opublikowany przez Ocean's Seven - Korona Oceanów - Polish Ogrodnik Team na 23 lipca 2017

Jak mówi Bogusław Ogrodnik: – Oficjalny mój już czas podany przez organizatorów z „New York Open Water Inc.” wyniósł 8 godzin 13 minut i 49 sekund. Dystans wyszedł chyba większy niż oficjalne 46,5 km, gdyż po drodze musieliśmy omijać parę statków i promów. Przeciwne wiry i wiatr wiejący na Hudsonie też nie pomagał w płynięciu najkrótszą trasą. Woda miała na „czubku” Manhattanu – tuż przy ujściu Hudson River do oceanu, 25 stopni C. Po drugiej stronie, w okolicach Bronxu, 24 stopnie C. Na szczęście było pochmurno, a temperatura powietrza wynosiła 28 stopni C.

Pierwszy człowiek na świecie

Bogusław Ogrodnik, rekordzista świata w deniwelacji, czyli różnicy wysokości między szczytem Mount Everestu a rekordowym nurkowaniem technicznym, jest teraz również jedynym człowiekiem na świecie, któremu udało się zdobyć dwa Everesty: ten górski w Himalajach i pływacki czyli English Channel.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama