4. Ambasador Turcji po raz pierwszy odwiedził Wrocław

Wręczenie insygniów konsularnych Honorowemu Konsulowi Generalnemu Republiki Turcji we Wrocławiu, rozmowy o współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między Wrocławiem a Turcją – to część pierwszej oficjalnej wizyty ambasadora Turcji w stolicy Dolnego Śląska.

Od 25 do 27 września 2021 r. we Wrocławiu gościł Cengiz Kamil Firat, Ambasador Turcji w Rzeczpospolitej Polskiej. Jednym z głównych celów wydarzenia było spotkanie z władzami miasta, podczas którego omówiono możliwości współpracy pomiędzy Turcją a Wrocławiem.

- Jest wiele dziedzin, w których potencjalne możliwości naszej współpracy są bardzo duże – twierdzi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Rozmawialiśmy z przedstawicielami biznesu, kultury i świata nauki. Dzięki temu udało nam się omówić wiele zagadnień, które są niezwykle interesujące z perspektywy Wrocławia i Turcji. Należy do nich przede wszystkim potencjał gospodarczy obu stron. Rozmawialiśmy także o możliwości bezpośredniego połączenia lotniczego z Turcją z wrocławskiego lotniska. Jestem przekonany, że rozmowy te zaowocują nie tylko partnerstwem, ale również bardzo atrakcyjnymi wydarzeniami dla naszych mieszkańców.

W trakcie wizyty ambasadora rozpoczęto także prace nad porozumieniem w sprawie partnerstwa Wrocławia i tureckiego Izmiru.

Aby lepiej poznać to miasto warto sięgnąć po tom „Izmir. Miasto giaurów” Marceliny Szumer-Brysz (Wydawnictwo Czarne 2021). Nowa książka autorki zbioru reportaży „Wróżąc z fusów”, tym razem poświęcona jest pięknemu portowi w zachodniej części Turcji (dawna nazwa to Smyrna), który uchodzi za miejsce, w którym każdy żyje jak chce. A za sprawą tego miasto jest wielobarwne. Mieszkają tu wyznawcy islamu, chrześcijanie, odnawiane są dawne żydowskie miejsca kultu, jak synagoga Ec Chaim, przybywają i żyją w Izmirze uchodźcy. Autorka przygląda się współczesnej obyczajowości miejskiej, śledzi tropy historyczne, słucha mieszkańców Izmiru i ich opowieści. Wszystko przybliża czytelnikom w familiarnym tonie, by każdy mógł doświadczyć magii tego wyjątkowego miejsca.

Możliwa turkologia na Uniwersytecie Wrocławskim

W planie wizyty ambasadora znalazło się również spotkanie ze społecznością turecką, która we Wrocławiu liczy 130 osób oraz 300 studentów. Cengiz Kamil Firat wręczył także insygnia konsularne Honorowemu Konsulowi Generalnemu Republiki Turcji we Wrocławiu, Wojciechowi Kamińskiemu. Odbyło się to w siedzibie Honorowego Konsulatu Generalnego Republiki Turcji we Wrocławiu, który działa na placu Solnym od grudnia 2019 r.

Spotkanie we wrocławskim Ratuszu.

Cengiz Kamil Firat spotkał się także z przedstawicielami wrocławskich uczelni, aby porozmawiać m.in. o wymianie studenckiej oraz możliwości otwarcia kierunku turkologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z kolei w siedzibie Zachodniej Izby Gospodarczej ambasador rozmawiał z przedsiębiorcami o możliwościach współpracy gospodarczej oraz o otwarciu bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Wrocławiem i Turcją.

Okno na rynek azjatycki

Jak twierdzi ambasador Turcji, Polska bardzo szybko się rozwija, a rynek turecki ma ogromny potencjał.

–  Zależy nam na tym, aby tworzyć inwestycje dwustronne choćby w związku z wdrażaniem nowych inicjatyw, takich jak Via Baltica – uważa Cengiz Kamil Firat – Chcielibyśmy podnieść liczbę inwestycji polskich w Turcji i tureckich w Polsce. Myślę, że obecnie najbardziej przyszłościowym kierunkiem inwestycji jest Azja, a my możemy być oknem na ten rynek. Zależy nam także na wymianie naukowej oraz współpracy nauki z biznesem m.in. w zakresie IT, nanotechnologii i sztucznej inteligencji. Mam nadzieję, że uda się rozwinąć nasze kontakty z Politechniką Wrocławską.

Spotkanie z mniejszością turecką we Wrocławiu

W skład tureckiej delegacji weszli m.in. radcowie ambasady ds. politycznych, handlowych, kulturalnych i konsularnych oraz dyrektor generalny warszawskiego biura tureckich linii lotniczych i dyrektor Instytutu Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej.