wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Honorowy Konsulat Republiki Turcji otwarto we Wrocławiu
Wojciech Kamiński Konsul Honorowy Turcji we Wrocławiu źródło: KHT
Wojciech Kamiński Konsul Honorowy Turcji we Wrocławiu

Realizację projektów biznesowych, turystycznych, kulturalnych i edukacyjnych stawia sobie za cel Wojciech Kamiński, nowo powołany Konsul Honorowy Turcji we Wrocławiu. To 26. placówka konsularna działająca w stolicy Dolnego Śląska. W planach jest wymiana sportowa z wrocławskimi klubami, otwarcie turkologii na Uniwersytecie oraz nawiązanie ścisłej współpracy samorządowej.

Reklama

Przygotowania, aby we Wrocławiu powstał Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji, trwały pięć lat. W listopadzie konsulem honorowym został wrocławski notariusz Wojciech Kamiński i na początku grudnia br. konsulat rozpoczął działalność.

Placówka już działa, ale oficjalną ceremonię otwarcia, z przedstawicielami tureckiego rządu i władz samorządowych Wrocławia i Dolnego Śląska, zaplanowano na marzec 2020 r. To trzecia turecka instytucja tej rangi w Polsce. Konsulaty Honorowe Republiki Turcji działają w Gdańsku i Poznaniu.

Tureckie przedstawicielstwo jest 26. placówką konsularną we Wrocławiu. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla międzynarodowe aspiracje miasta i otwartość jego mieszkańców na wymianę kulturową z innymi krajami i narodowościami.

– Tworzymy miasto wielokulturowe, dlatego niezmiernie się cieszę z otwarcia kolejnego konsulatu honorowego i objęcia funkcji konsula właśnie przez Wojciecha Kamińskiego. Dzięki takim inicjatywom Wrocław staje się miastem jeszcze bardziej przyjaznym i gościnnym – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

Dla ambasadora Turcji w Polsce otwarcie konsulatu to wydarzenie dużej rangi. Podkreśla, że Turcję i Polskę łączy wyjątkowa, wielowiekowa przyjaźń, a w 2014 r. oba kraje świętowały 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

– Niewiele jest krajów na świecie, które mogą poszczycić się taką historią – podkreśla Tunç Üğdül, ambasador Turcji w Polsce. – Przez wieki obydwa państwa utrzymywały silne więzi polityczne, a także bliskie relacje handlowe i kulturalne. Wraz z rozwojem naszej współpracy gospodarczej liczba Turków mieszkających w Polsce stopniowo wzrasta. Polskę zamieszkuje obecnie około 12 tysięcy obywateli tureckich. Są wśród nich przede wszystkim przedsiębiorcy mieszkający w Polsce od 20-30 lat, a także studenci wyższych uczelni oraz wykwalifikowani pracownicy młodego pokolenia. Turcy i Polacy żyją i pracują w Polsce we wzajemnej harmonii – dodaje ambasador.

Notariusz i konsul

Nowo powołany konsul Wojciech Kamiński to współzałożyciel dużej wrocławskiej kancelarii notarialnej. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży i wiedzę z dziedziny prawa i biznesu. Od lat wspiera projekty charytatywne i inicjatywy społeczne. Włada trzema językami: hiszpańskim, angielskim i niemieckim. Pochodzi z Zielonej Góry, studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Pytany, dlaczego zdecydował się reprezentować Turcję, mówi krótko: – Obowiązków jest dużo, ale to jest taki honor, że się nie odmawia.

– Pierwszy raz byłem w Turcji jeszcze jako student pod koniec lat 80. Z tego wyjazdu, a podróżowaliśmy autostopem, zapamiętałem niesamowicie otwartych i serdecznych ludzi. Objęcie funkcji konsula traktuję jako ogromny zaszczyt i wyróżnienie. To docenienie mojej wieloletniej działalności we Wrocławiu na rzecz społeczności i biznesu – mówi Wojciech Kamiński. – Funkcje notariusza i konsula wiążą się z zaufaniem publicznym i są do siebie podobne. Jestem przekonany, że połączenie tych obszarów pozwoli na wypracowanie znakomitych rezultatów – dodaje.

Biznes, sport, samorząd i może turkologia

Społeczność turecka we Wrocławiu to, jak szacuje konsul, 130 osób i 300 studentów, którzy najchętniej wybierają kierunki humanistyczne i te związane z branżą IT. Turcy we Wrocławiu mają firmy budowlane, odzieżowe, usługowe i gastronomiczne. Konsul zauważa, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw zatrudnia firmy tureckie jako podwykonawców.

Wojciech Kamiński zapowiada, że w pierwszej kolejności skoncentruje swoje działania na zacieśnieniu wymiany gospodarczej, projektach kulturalnych i wsparciu rozwoju turystyki. Zauważa też możliwość współpracy sportowej między klubami (szczególnie koszykarskimi) z Wrocławia i Turcji.

– Bardzo istotne są także możliwości współpracy w zakresie edukacji i inicjowania wymiany naukowej i studenckiej między uczelniami – podkreśla.

Konsul zapowiada, że będzie się uczył języka tureckiego, bo zależy mu na budowaniu mostów między obu krajami. Niewykluczone, że we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim uda się otworzyć turkologię.

– Wiem, że przedstawicielom Turcji bardzo na tym zależy – zaznacza konsul i dodaje, że planowane jest nawiązanie ścisłej współpracy samorządowej, z którymś z regionów tureckich. – Niewykluczone, że będzie to część egejska Turcji, bo ten region ze względów historycznych jest wielokulturowy, a to dla Wrocławia i Dolnego Śląska jest bardzo ważne – dodaje konsul.

Będzie połączenie lotnicze z Wrocławia do Stambułu?

Potencjał gospodarczy Turcji dla dolnośląskich firm zauważa także Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Szlaki przetarła obecna od kilkunastu lat na rynku tureckim firma Selena. Zacieśnienie kontaktów pozwoli wrócić do rozmów na temat połączeń lotniczych z Wrocławia do Stambułu. Tamtejszy nowy port lotniczy to brama do Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej – mówi marszałek.

Honorowy Konsulat Generalny Turcji we Wrocławiu

Działania konsulatu we Wrocławiu obejmą województwa dolnośląskie, lubuskie i opolskie.

  • Adres: pl. Solny 2/3, 50-060 Wrocław
  • Kontakt: + 48 607 11 22 44, [email protected]
  • Godziny otwarcia: wtorki w godzinach od 12.00 do 14.00 (po wcześniejszym umówieniu)

Konsulaty we Wrocławiu 

Tylko Konsulat Generalny Niemiec (największy na świecie) i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe są konsulatami honorowymi takich państw, jak m.in.: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy. Wrocław ma najwięcej konsulatów honorowych w Polsce.

Zobacz konsulaty we Wrocławiu.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl