4. 5 mld zł na 1500 inwestycji we Wrocławiu
Tramwaj przejeżdża przez wyremontowany most Pomorski plus okładka biuletynu z napisem "5 mld zł na 1500 inwestycji". Janusz Krzeszowski, UMW

5 miliardów złotych na 1500 inwestycji - tyle wydaliśmy we Wrocławiu w ciągu ostatnich pięciu lat na nowe drogi, trasy, budynku szkół, przedszkoli, nasadzenia zieleni, budynki użyteczności publicznej, nasadzenia zieleni. Część służy wszystkim wrocławianom, część najbardziej doceniają mieszkańcy poszczególnych osiedli.

nowy_biuletyn_wroclaw_pl_Nr3-164 2024.pdf from Wroclaw
W 20 minut z Nowego Dworu do centrum dzięki Trasie Autobusowo-Tramwajowej za 386 mln zł, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25 przy ul. Afaltowej na granicy Wojszyc i Jagodna (56 mln zł), nowy aquapark przy ul. Polnej dla brochowian i reszty mieszkańców Wrocławia (36 mln zł). A ile innych inwestycji powstało w ciągu ostatnich 5 lat? W tym numerze biuletynu podajemy instrukcję, jak zgłosić projekt WBO. Pokazujemy, jak będzie wyglądała ul. Ruska po rewitalizacji. Przypominamy o Dniu Babci i Dziadka, podpowiadając, na jakiej imprezie mogą się rozerwać.

Będą podwyżki pensji w MPK Wrocław

Średnio o 800 zł na osobę – tyle więcej do wypłaty będą mieli od 1 kwietnia pracownicy wrocławskiego MPK. Do tego po 500 zł w trzech równych ratach jednorazowo. To nie zapowiedź prima aprilisu. Rokowania zostały zakończone, a porozumienie podpisane.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Od lewej: Waldemar Węgłowski, Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP MOZ Wrocław, prezes MPK Witold Woźny, wiceprezes MPK Przemysław Nowicki i Bogusław Cyjak, przewodniczący Federacji Pracowników Komunikacji Miejskiej MPK Wrocław

Jak zgłosić projekt do WBO 2024 w czterech krokach

Wiesz, czego brakuje we Wrocławiu albo na Twoim osiedlu? Opisz to jak najzwięźlej i jak najbardziej obrazowo, i zgłoś do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – edycja na rok 2024. Rekrutacja wystartowała i potrwa do 19.02. Projekt najłatwiej jest zgłosić przez internet. Pokazujemy, jak to zrobić – krok po kroku.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Na grafice młoda kobieta z długimi ciemnymi włosami i napisami: " Zgłoś się! Nabór projektów trwa" UMW

Ruska niczym oranżeria w środku miasta

Ulica Ruska to jedna z bram centrum miasta. Poznaliśmy koncepcję jej rewitalizacji. Ma być zielono-błękitna, ale z zachowaniem najważniejszych elementów historii. Zielona, bo z drzewami i roślinnością wiszącą, błękitna, bo z wykorzystaniem wód opadowych.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Wizualizacja przedstawia fragment ulicy Ruskiej po rewitalizacji, z drzewkami i kolorowymi pnączami UMW

TOP wrocławskich inwestycji

Z inwestycji zrealizowanych w latach 2019-2023 – podczas mijającej kadencji samorządu – wybraliśmy największe. Nie oznacza to, że pozostałe są mniej ważne. Nie da się jednak pokazać wszystkich z 1500 przedsięwzięć. Zaczynamy od 7 największych z każdej kategorii, a dalej omawiamy kilkadziesiąt kolejnych. Każdy ma zapewne swoją ulubioną, my musieliśmy przyjąć jakieś kryterium: jest nim duża kwota wydana na realizację.

Czytaj na s. 9-12

Powiększ obraz: Wyremontowane mosty Pomorskie nocą z lotu ptaka z tramwajem stojącym na przystanku w centrum zdjęcia JANUSZ KRZESZOWSKI

Terapia Śmiechem, Melodie Marzeń i Disco lat 80.

We Wrocławiu seniorzy się nie nudzą, a zwłaszcza w styczniu mają powód do świętowania i zabawy. Z okazji Dnia Babci (21.01) i Dnia Dziadka (22.01) zaplanowano w mieście wiele wydarzeń, bo to szczególna okazja, by zadbać o dobre relacje międzypokoleniowe. Nie zabraknie też balu karnawałowego.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Na zdjęciu senior w zielonym kapeluszu, ciemnych okularach i koszulce z napisem "Przefajny dziadek" TOMASZ HOŁOD

Księżyc pełen jaskiń. Czy można je wykorzystać?

Jaskinie lawowe na Księżycu mogą w przyszłości być nie tylko dobrym miejscem do prowadzenia badań, ale także posłużyć jako schronienia. Ale czy będą bezpieczne? Problemem wytrzymałości ich stropów zajmuje się dr inż. Marcin Chwała z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj na s. 18

Powiększ obraz: Na zdjęciu dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej PWR
Na zdjęciu dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

STRACHOCIN-SWOJCZYCE-WOJNÓW: Smocze Uroczysko nowym parkiem w mieście

Zielony teren, który rozciąga się pomiędzy Swojczycami a Strachocinem, niebawem stanie się Smoczym Uroczyskiem, gdzie jeszcze bardziej będzie można obcować z przyrodą. Na pomysł zagospodarowania tego miejsca wpadli sami mieszkańcy osiedla.

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Królewski efekt remontu kamienicy z XIX wieku

Kamienica z niesamowitą klatką schodową, którą wybudowano około 1880 roku, znajduje się przy ulicy Lelewela 12 we Wrocławiu. Cudem zachowane wnętrza przeszły remont, a efekt zwala z nóg, wnętrze wygląda jak w pałacu.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym numerze biuletynu

• Kto nowym Honorowym Obywatelem Wrocławia?
  • Od najmłodszych lat uczą się otwartości na świat
  • Uczniowie XVII LO już ćwiczą w odnowionej sali
  • Ten zabieg pomaga pacjentom chorym na serce
  • INFORMATOR OSIEDLOWY: Huby
  • Witajcie w innej bajce – recenzja filmu
  • Bez nowej wysokiej zabudowy w rejonie Bonczyka
  • Ulica Zemska na Nowym Dworze gładka jak stół
  • SPORT. Czy pociąg Play-off odjeżdża ze stacji?

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn [KLIKNIJ TUTAJ]