wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu świętują 25 lat międzynarodowego programu IB
Na zdjęciu: uczennice Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu: uczennice Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu

Ponad 1200 uczniów w programie, blisko 60 pracujących z nimi nauczycieli, a także 1200 dyplomów maturalnych IB, które są uznawane w 160 krajach na świecie – Liceum Ogólnokształcące nr V świętuje jubileusz 25-lecia międzynarodowego programu International Baccalaureate Diploma. W przyszłym roku do programu IB ma szansę dołączyć również wrocławska podstawówka.

Reklama

Od 25 lat uczniowie LO nr V piszą międzynarodową maturę

IB Diploma to międzynarodowy program maturalny, obejmujący III i IV klasę polskiego liceum. Jego uczniowie wybierają 6 przedmiotów – język ojczysty, matematykę na trzech różnych poziomach trudności, język obcy oraz wybrane przedmioty z grup nauk społecznych i nauk przyrodniczych. Wszystkie zajęcia (z wyjątkiem języka ojczystego) odbywają się w języku angielskim, w którym również uczniowie piszą egzaminy maturalne.

Jestem niezmiernie dumny, że wrocławskie liceum już od ćwierć wieku realizuje ten międzynarodowy program. To dowód na wysoki poziom kształcenia oraz kwalifikacji naszych nauczycieli. Słowa uznania należą się również wrocławskim uczniom, którzy chętnie realizują nowe edukacyjne wyzwania, myśląc poważnie o swojej nauce i przyszłości.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Program International Baccalaureate Diploma w Liceum Ogólnokształcącym nr V jest realizowany od 1997 roku. Wrocławska „Piątka” była drugą szkołą w kraju, a pierwszą na Dolnym Śląsku, która do niego przystąpiła. W Polsce takich szkół jest dziś 70, ale „Piątka” nadal pozostaje jedyną prowadzącą go szkołą publiczną we Wrocławiu.

Obecnie w programie IB-DP, w LO nr V, jest 130 uczniów i 30 nauczycieli. Szkoła oferuje im 15 przedmiotów w j. angielskim.

– Uważam, że nauka języków obcych jest dla mnie szansą na poszerzenie horyzontów, a w przyszłości także na pracę w międzynarodowym zespole. Poza tym, programy IB dają mi możliwość udziału w ciekawych projektach – mówi Zofia Dobrowolska, tegoroczna maturzystka, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Program IB ma ruszyć także w SP nr 108 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 108 we Wrocławiu ma szansę stać się pierwszą w kraju publiczną szkołą podstawową realizującą międzynarodowy program International Baccalaureate Primary Years Programme.

IB PYP to przede wszystkim program nauczania dający międzynarodową perspektywę i oferujący szeroki zakres wiedzy, wysoko wykwalifikowanych nauczycieli oraz dwujęzyczność. Od dwóch lat, odkąd jesteśmy placówkąkandydującą, w klasach I-IV prowadzimy część zajęć w języku angielskim lub „przemycamy” angielskie zwroty podczas lekcji.
Stanisława Socha, dyrektor SP nr 108

W ramach programu dzieci nauczą się również pracy w zespole, patrzenia na świat z różnych perspektyw czy rozwijania umiejętności komunikacyjnych.

– Włączenie wrocławskiej podstawówki do tego projektu, szczególnie w obecnym czasie, jest niezwykle wymagającym zadaniem. Robimy jednak wszystko, by podnosić poziom nauczania oraz zwiększać ofertę wrocławskiej edukacji – zapewnia Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych w UM Wrocław.

W kwietniu 2023 r. placówkę odwiedzi komisja z International Baccalaureate. Jeżeli jej raport będzie pozytywny, to jeszcze w połowie przyszłego roku SP nr 108 we Wrocławiu zostanie wpisana na oficjalną listę IB World Schools.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl