4. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé [PROGRAM]

28 grudnia 2019 r. rozpoczęły się we Wrocławiu Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taizé. Potrwają do 1 stycznia 2020 r.

Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizuje od ponad czterdziestu lat ekumeniczna Wspólnota z Taizé, założona w 1940 r. przez ewangelickiego duchownego brata Rogera. Robi to przy wsparciu wolontariuszy.

PROGRAM

Uczestnicy ESM mają od 18 do 35 lat i pochodzą z 60 krajów, wśród nich będzie prawie 5500 młodych ludzi z Polski, 1500 z Ukrainy, 1100 z Niemiec, po 700 z Chorwacji i Francji, po 400 z Włoch i Hiszpanii. Udział w spotkaniu zgłosiły kilkunastoosobowe grupy z Hong-Kongu, Japonii i Korei. W sumie reprezentowanych będzie 60 krajów.

Czytaj też: 28 grudnia-1 stycznia 2020 r. - Europejskie Spotkanie Młodych Taize, dodatkowy transport

Temat przewodni tegorocznego spotkania, zaproponowany przez brata Aloisa, przeora Taizé, to: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Spotkanie młodych wszystkich wyznań z całej Europy odbędzie się już po raz trzeci we Wrocławiu (po 1989 i 1995 r.), a po raz piąty w Polsce (po Warszawie 1999 i Poznaniu 2009).

Przed organizatorami stoją liczne wyzwania logistyczne: ponad 150 autobusów przywiezie uczestników 28 grudnia; zostanie wydanych 45 000 porcji gorącego jedzenia, 5,5 ton pieczywa, 47 000 jabłek, 70 000 mandarynek i 70 500 ciastek.

42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

To już trzeci raz, kiedy stolica Dolnego Śląska staje się gospodarzem tego wydarzenia.

– Spotkanie młodych z całej Europy z mieszkańcami miasta, które ich gości, to niezwykła okazja do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń, co jest swego rodzaju kluczem organizowanego Taizé. Mamy jednak nadzieję i zarazem pragniemy, aby wszyscy uczestnicy znaleźli zakwaterowanie u osób prywatnych. Nie bójmy się przyjmować pielgrzymów, wystarczy naprawdę niewiele – tłumaczą organizatorzy 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.

Modlitwy otwarte dla wszystkich

Podczas spotkania będą odbywały się wspólne modlitwy: od 28 do 31 grudnia o godz. 19.00 jednocześnie w Hali Stulecia i w sześciu kościołach oraz w dniach 30 i 31 grudnia o godzinie 13.00 w dziewięciu kościołach w centrum miasta.

1. Katedra św. Jana Chrzciciela pl. Katedralny 18
  2. Kolegiata Św. Krzyża i Bartłomieja pl. Kościelny 1
  3. Kościół NMP na Piasku ul. Katedralna 4
  4. Kościół Imienia Jezus pl. Uniwersytecki 1
  5. Kościół Św. Elżbiety ul. Św. Elżbiety 1/2
  6. Kościół Bożego Ciała ul. Bożego Ciała 1
  7. Kościół Św. Wojciecha pl. Dominikański 2
  8. Katedra greckokatolicka pl. Nankiera 15
  9. Kościół Opatrzności Bożej

Mieszkańcy Wrocławia mogą brać udział w całym programie spotkania bez kart wstępu; na modlitwę są zaproszeni przede wszystkim do Hali Stulecia.

29 i 30 grudnia po południu czekają na uczestników liczne spotkania tematyczne do wyboru. Trzydzieści propozycji spotkań podzielono na cztery działy tematyczne: Duchowość, Kościół, Solidarność/Społeczeństwo, Sztuka i wiara.

– Na nasze spotkania zaproszeni są wszyscy. Nie mają znaczenia przekonania religijne, pochodzenie czy język – zapewniają organizatorzy. – Biorący w nim udział pokonują nieraz tysiące kilometrów po to, aby spotkać ludzi z innych kultur, poznać ich zwyczaje, ale także, aby wspólnie przeżywać ciszę, która staje się wspólnym językiem, zbliża i sprawia, że łatwiej jest nam pokonywać różnego rodzaju bariery.

Więcej informacji o spotkaniu, w tym jego program oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na stronie oraz w Centrum Przygotowań przy ul. Piastowskiej 1a, tel. 71 880 84 00.

SOBOTA, 28 GRUDNIA 2019

• 17.30 – kolacja w hali namiotowej: przy Hali Stulecia lub na Placu Wolności
  • 22.00 – powrót do rodzin

NIEDZIELA, 29 GRUDNIA 2019