wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

200 wyprawek szkolnych dla polskich dzieci z Białorusi i Ukrainy

fot. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Dwieście plecaków wypełnionych po brzegi artykułami szkolnymi trafi do potrzebujących dzieci z polskich rodzin na Białorusi i Ukrainie. Dzisiaj wszystkie je poświęcił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, niebawem ruszą na wschód. 

Reklama

To część szerszej akcji „Wyprawka dla żaczka”, w ramach której przygotowanych zostanie około 2000 plecaków dla dzieci z rodzin potrzebujących.

– W tym roku po raz pierwszy organizujemy wsparcie polskich dzieci na Białorusi, dla których Caritas Polska remontuje świetlice – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– To pomysł, który powstał wśród naszych wolontariuszy. Podczas Zjazdu Liderów Parafialnych Zespołów Caritas ustaliliśmy, że co dziesiąty plecak pobrany od wrocławskiej Caritas wróci do centrali, a następnie zostanie przekazany do Caritas Polska. Szacujemy, że w ten sposób do polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie trafi 200 tornistrów wyposażonych w potrzebne uczniom artykuły.

- To nasi rodacy, rozumiemy to szczególnie my, Dolnoślązacy – wyjaśniał ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W tornistrach znalazły się różnorodne artykuły szkolne: piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, kredki, flamastry, cyrkle, plastelina, bibuła i papiery kolorowe, nożyczki i ekierki, wszystko to co będzie potrzebne uczniom gdy po wakacjach wrócą do szkolnych ław. 

Można jeszcze pomóc 

To jednak nie koniec akcji. 31sierpnia będą rozdawane wyprawki przygotowane dla dzieci z archidiecezji wrocławskiej. W sumie będzie ich ponad 1500. Zostaną rozdane w parafiach i w centrali wrocławskiej Caritas. Aby wypełnić te tornistry 25 i 26 sierpnia (piątek, sobota) wolontariusze będą zbierać potrzebne artykuły w dwóch wrocławskich sklepach Auchan: w Koronie i na Bielanach.

– Zachęcamy, aby wybrać się w tym dniu na zakupy ze swoimi dziećmi w wieku szkolnym – proponuje Paweł Trawka rzecznik wrocławskiej Caritas – niech wybierając dla siebie zeszyty czy piórniki wybiorą jeszcze coś dla kolegów którym się wiedzie gorzej, tak, aby od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci wrażliwości na potrzeby słabszych.

W tym roku ponad 100 tornistrów przekazali nam pracownicy dużych firm tj. Hewlett Packard czy AmRest. To często oddolne inicjatywy, opierające się na zbiórce koleżeńskiej. Koledzy z pracy umawiają się, który z nich przyniesie tornister, kto kupi piórnik i kto przekaże zeszyty i w ten sposób przygotowują bardzo obfite wyprawki dla potrzebujących dzieci.

Tornistry i artykuły szkolne można również przynosić na ul. Katedralną 7 we Wrocławiu do 30 sierpnia. Można również dokonać darowizny na ten cel przelewając pieniądze na konto: 24 1020 5242 0000 2102 0019 7863 z dopiskiem WYPRAWKA DLA ŻACZKA

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama