wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

20 lutego #StandWithUkraine na pl. Nowy Targ

20 lutego w Ukrainie obchodzony jest Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni. 8 lat temu, 20 lutego 2014 roku na Majdanie w Kijowie, podczas trwający trzy miesiące protestów w centrum stolicy Uraniny zginęło blisko 80 osób. Dziś Ukraińcy Wrocławia chcą uczcić pamięć poległych wtedy osób. To też okazja do okazania wsparcia Ukrainy w tych trudnych dniach.

Reklama

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 na placu Nowy Targ

Tam także zapalone zostaną znicze ku pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli podczas protestów w Kijowie w 2014 roku. Następnie uczestnicy przejdą na nabożeństwo do katedry greckokatolickiej przy pl. Nankiera.

Protesty na Majdanie rozpoczęły się w listopada 2013 roku, kiedy ekipa Janukowycza zrezygnowała z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Z czasem demonstranci zaczęli domagać się zmiany władz. Demonstracje trwały wówczas przez trzy miesiące. W sumie życie straciło ponad 100 osób. W rocznicę najbardziej krwawego dnia tamtych wydarzeń na Ukrainie obchodzony jest Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Sytuacja w Ukrainie cały czas jest niepewna, a w ostatnie dni medialne przekazy zdominowane są przez pytania i spekulacje, czy możliwy jest kolejny konflikt i wojna rosyjsko-ukraińska.

Wiele państw, miast i społeczności okazuje swoje wsparcie narodowi ukraińskiego pod hasłem #StandWithUkraine. Wsparcie okazuje też Wrocław, gdzie na ogłoszony 16 lutego Dzień Zjednoczenia Tarczyński Arena Wrocław podświetlono w barwach ukraińskiej flagi.

Otwarte serca dla współmieszkańców

Konsul Jurij Tokar podkreśla, że Ukraina robi wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do agresji Rosji. Z drugiej strony wśród Ukraińców nie ma lęku – konflikt na wschodzie kraju trwa właściwie od ośmiu lat – lecz mobilizacja. – Ukraińcy są pewni swojej armii, która jest lepiej przygotowana niż osiem lat temu. Wiele osób deklaruje, że jest gotowa walczyć w obronie niepodległej Ukrainy – mówi konsul.

Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Wrocławia: - Chcemy pokazać nasze wsparcie, otwartość i chęć pomocy dla Ukrainy i Ukraińców. Wielu z nich mieszka we Wrocławiu, współtworzą naszą społeczność.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama