3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu [Poradnik do pobrania]

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. W czasie panującej epidemii, rodziny osób chorujących na autyzm muszą zmagać się z dodatkowymi przeszkodami. W odpowiedzi na ich potrzeby Centrum Terapii Autyzmu SOTIS opublikowało polskie wydanie poradnika dla rodziców dzieci z autyzmem w czasie kwarantanny.

Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Poradnik jak radzić sobie z autyzmem w czasie epidemii

W odpowiedzi na obecną sytuację powstała publikacja „Wspieranie osób z autyzmem w niepewnych czasach” autorstwa National Professional Development Center on Autism Spectrum Disorder (NPDC/USA). Jest ona skierowana do rodzin i opiekunów osób cierpiących na autyzm.

Opracowanie zawiera siedem strategii wspierania osób ze spektrum autyzmu w obecnej sytuacji, wskazówki dla opiekunów oraz pomoce wizualne. Uwzględnia również adaptację kulturową, dzięki czemu polscy odbiorcy otrzymają wersję zawierającą przekierowania do materiałów zewnętrznych po polsku.

– Przed rodzinami dzieci ze spektrum autyzmu stoi prawdziwe wyzwanie. – komentuje dr Anna Waligórska z Centrum Terapii Autyzmu SOTIS. – Przygotowane przez nasz zespół polskie wydanie poradnika „Wspieranie osób z autyzmem w niepewnych czasach” jest przydatnym narzędziem wychowawczym i rozwojowym. Udostępniamy je nieodpłatnie wszystkim potrzebującym rodzinom osób z autyzmem w Polsce, z nadzieją, że będzie dla nich praktycznym wsparciem w tej sytuacji. Jednocześnie prowadzimy też intensywne prace związane z kontynuowaniem zajęć terapeutycznych w formule on-line dla rodziców i podopiecznych naszej sieci przedszkoli specjalistycznych oraz dla młodzieży z Zespołem Aspergera z całej Polski.

Osoby z autyzmem w obecnej sytuacji mogą czuć się niepewnie, stracić poczucie bezpieczeństwa czy stać się bardziej nadpobudliwe. Dlatego ważne jest wsparcie ze strony ich rodzin i opiekunów, własnie w tym ma pomóc bezpłatna publikacja, która pomoże ustalić strategię działania, w czasie trwającej pandemii, gdy wszyscy pozostajemy we własnych domach.

– Podczas pozostawania w domu bardzo istotne jest wypracowanie nowego, powtarzalnego rytmu dnia. – kontynuuje dr Anna Waligórska. – Stały rytm dnia daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu lepiej funkcjonują i chętniej włączają się w zadania edukacyjne. Plany zajęć z poradnika NPDC pomagają w osiągnięciu tego założenia, dając jeszcze jedno, większy spokój dla rodzica, co powinno być nie mniej ważnym celem. Warto by rodzice w planie dnia włączyli też określony czas na swoje zadania oraz na zregenerowanie sił, by móc dobrze spełniać rolę opiekuna. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy ich rola jest wyjątkowo ważna.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu we Wrocławiu

Co roku obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Autyzmu były związane z akcja „Light it up blue”- na niebiesko dla autyzmu. W ten dzień rozpoznawalne budynki Świata włączają niebieską iluminacje na znak solidarności z osobami z autyzmem. Również we Wrocławiu budynki podświetlają się na niebiesko. Do akcji dołączyły takie obiekty jak:Stadion Wrocław, Nokia, Sky Tower, Teatr Capitol, Urząd Wojewódzki, Forum Muzyki, Firlej, Hydropolis, Kino Nowe Horyzonty oraz Politechnika Wrocławska. W tym roku ze względu na panującą pandemię, obchody tego dnia będą skromniejsze i przeniosą się do sieci.