wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

15 sierpnia – podwójne świętowanie

W środę, 15 sierpnia, w Dniu Wojska Polskiego, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w kościele garnizonowym. W 98. rocznicę bitwy warszawskiej, czyli tzw. cudu nad Wisłą, na wrocławskim placu Gołębim odbędzie się uroczysty apel. Żołnierze wrocławskiego garnizonu przemaszerują przez Rynek, na którym zaplanowano prezentację sprzętu wojskowego.

Reklama

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione rozkazem ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego nr 126 z 4 sierpnia 1923 roku, w którym zawarto „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

Zwycięska Bitwa Warszawska w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku – tak zwany „Cud nad Wisłą” – przekreślił plany rozwoju rewolucji na zachodnią część Europy i jest uznawany za jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych bitew w historii świata. 

Uroczystości 15 sierpnia 

Uroczyste obchody święta Wojska Polskiego we Wrocławiu rozpoczną się w środę, 15 sierpnia mszą św. w bazylice garnizonowej św. Elżbiety. Po mszy na pl. Gołębim wrocławskiego Rynku rozpocznie się uroczysty apel, podczas którego zostaną wręczone odznaczenia i awanse dla zasłużonych żołnierzy. W programie przewidziano także koncerty oraz pokazy musztry paradnej.

Program:

  • godz. 10.00, msza św. w intencji żołnierzy w Kościele Garnizonowym,
  • godz. 12.00, uroczysty apel na placu Gołębim,
  • godz. 10.00 - 14.30, wystawa sprzętu wojskowego na placu Solnym.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Warto pamiętać, że 15 sierpnia to jeden z tych dni w kalendarzu, które są ustawowo wolne od pracy. Kościół Katolicki obchodzi w tym dniu Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Religijny wymiar święta jest związany z dogmatem o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny lub w tradycji Kościoła Wschodniego – Zaśnięciem NMP. Głosi on, że matka Jezusa po zakończeniu swojego ziemskiego życia została z duszą i ciałem wzięta do nieba. W polskiej tradycji ludowej dzień ten jest nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. Przynoszone na liturgię bukiety lub wianki z ziół, kłosów, owoców i kwiatów są święcone jako dziękczynienie za tegoroczne zbiory.

Zobacz, jakie imprezy i wydarzenia odbywają się 15 sierpnia we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama