4. Magiczny weekend: 10 miejsc na Dolnym Śląsku na wycieczkę [NOWY BIULETYN]

Nie masz pomysłu na wakacje w sierpniu? Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania. W tym numerze biuletynu podpowiadamy dokąd wybrać się z dzieckiem, by pobudzić jego wyobraźnię i sprawić, że będziecie mieli co wspominać. A już w tę sobotę, 12 sierpnia, czeka na was końska dawka emocji na Partynicach! W programie: wyścigi, ułański patrol, a także zajęcia jogi na świeżym powietrzu i przejażdżki na kucykach.

wroclaw-pl-Nr 30-143-2023.pdf from Wroclaw

O czym jeszcze informujemy w tym numerze?

Wrocław zieloną oazą także online

Wrocław jako drugie (po Warszawie) miasto w Polsce będzie korzystał z tworzonej właśnie mapy koron drzew. Pomoże ona dostosowywać miejskie przestrzenie do zmian klimatu, lepiej zarządzać zielenią, a co za tym idzie – poprawi jakość życia mieszkańców.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Dzięki "prześwietleniu" miasta z góry dowiemy się, gdzie dokładnie trzeba nasadzić więcej drzew UMW

Jedna ulewa to aż tydzień podlewania ogródka

Program Złap Deszcz działa we Wrocławiu od 2019 r. Do tej pory z dofinansowania na montaż instalacji deszczowej skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Odwiedziliśmy jednego z beneficjentów programu pana Macieja Wysockiego. Zbiorniki, które zainstalował, pozwalają na podlewanie ogrodu przez tydzień.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Wrocławianin Maciej Wysocki do podlewania ogródka używa deszczówki z dachu swojego domu fot. Tomasz Hołod

Otwarcie Muzeum Śląska Wrocław już za miesiąc!

Szczegóły z życia zasłużonych piłkarzy, historyczne herby klubu, gole strzelone w europejskich pucharach i stadiony, na których futboliści rozgrywali swoje domowe mecze. To wszystko będzie można zobaczyć po raz pierwszy 5 września. Wtedy swoje bramy otworzy Muzeum Śląska Wrocław.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Do muzeum wejście będzie koło trybuny C, od strony ul. Królewieckiej fot. Maciej Kulczyński
Do muzeum wejście będzie koło trybuny C, od strony ul. Królewieckiej

10 miejsc na Dolnym Śląsku na wycieczkę

Dokąd warto się wybrać z dzieckiem, by przekonało się, że świat nie kończy się na obszarze wyznaczonym przez dom, przedszkole lub szkołę oraz sklep, a jednocześnie nie musiało jechać na drugi koniec Polski (i nieustannie pytać „Daleko jeszcze?”)? Jakie miejsca mogą je zaintrygować, pobudzić jego wyobraźnię i sprawić, że będziecie mieli co wspominać? Podpowiada Monika Bronowicka, historyczka, przewodniczka i blogerka.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Zamek Czocha w Leśnej jest uwielbiany prze z dzieci fot. Oleksandr Poliakovsky
Zamek Czocha w Leśnej jest uwielbiany prze z dzieci

Lata 80. Wtedy królował rock, a on na scenie grał!

W latach 80. XX w. związany był z takimi zespołami, jak: T.LOVE, Daab, Formacja Nieżywych Schabuff czy Ya Hozna. Grał m.in rock, reggae, jazz, blues, muzykę klasyczną. W garażu, na scenie w Jarocinie, na statku na Bermudach czy w Monte Carlo w… cyrku. Jarosław Woszczyna znów mieszka i działa we Wrocławiu.

Czytaj na s. 13

Co nakręca wrocławski biznes?

Jakie innowacje są przyszłością Wrocławia? Co teraz jest trendy? Które wynalazki powstały w stolicy Dolnego Śląska? Jeśli chcesz być na czasie i interesujesz się innowacyjnymi projektami, to koniecznie weź udział 17 października w Made in Wroclaw. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku pokazuje, co nakręca biznes. Zapisz się już dziś!

Czytaj na s. 15

Powiększ obraz: Podczas Expo zobaczymy wyjatkowe produkty, które tworzone są również przez wrocławskich studentów fot. Oleksandr Poliakovsky

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

GAJOWICE: Budowa nowego przedszkola już na finiszu

Trwają ostatnie prace wykończeniowe na budowie nowego Przedszkola nr 141 przy al. Hallera 77a. We wrześniu pójdzie do niego 200 dzieci.

Czytaj na s. 12

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Na Czystej jest czysto, zielono i bezpiecznie

Mieszkańcy Przedmieścia Świdnickiego u zbiegu ul. Czystej i Kościuszki mogą korzystać już z nowej, uporządkowanej i funkcjonalnej przestrzeni, która pozwoli im bezpiecznie się po niej poruszać, a także odpocząć w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Co za akcja! Eskorta seniorów nagrodzona
  • 10 mln zł więcej dla stowarzyszeń i fundacji w 2024
  • Nie ma zgody na rozbiórkę zabytkowego ZETO
  • 37 firm chce wybudować drogę ekspresową S8
  • Od września Wrocław ma nowe linie: 13, 22 i 52
  • Beach Bar Port Węglowy jest dostępny także z wody
  • Końska dawka emocji 12 sierpnia na Partynicach
  • Powstaje plan Zielonego Klina Południa Wrocławia
  • Trzonolinowiec – jedyny taki budynek w całej Polsce
  • Tworzą zielony kącik przy Dziennym Domu Pomocy
  • Poproszę książkę do domu – zamów, a ci dostarczą
  • Lelenfant: goście ze świata na Zamku w Leśnicy
  • Kimona, obi i kitsuke w Muzeum Teatru
  • Przedsmak emocji przed walką o złoto
  • Marzysz o karierze piłkarki? Nie czekaj!
  • Wrocławska Krzyżówka

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl [KLIKNIJ TUTAJ]