David Gilmour: 10 rzeczy, których o nim nie wiecie

Brytyjski gitarzysta i wokalista David Gilmour jest już we Wrocławiu, a w sobotę zagra wraz ze sporym zespołem (30-osobową orkiestrą Zbigniewa Preisnera i z Leszkiem Możdżerem) na placu Wolności. Koncert rozpoczyna trasę promującą najnowszy album artysty „Rattle That Lock”, a występ będzie jednym z najważniejszych punktów programu ESK 2016. To wiemy. Przekonajcie się, czego jeszcze nie wiecie o słynnym muzyku.

  • david gilmour esk 2016

    David Gilmour w trakcie koncertu w Londynie, 2015/fot. Phil Guest from Bournemouth, UK/za Wikipedią


David Gilmour we Wrocławiu

Koncert Davida Gilmoura - informacje praktyczne: dojazd, parkingi, gastronimia

Włóż żółtą sukienkę dla Davida Gilmoura. Akcja przed koncertem

Pływające studio nagrań

Gitarzysta (co do ilości gitar, jakie posiada nie ma pewności, ale liczba wynosiła niegdyś aż 100 egzemplarzy) nagrywa melodie do nowych piosenek na swojego iPhone’a. Dopiero potem pracuje nad nimi w profesjonalnym studiu nagrań. Co ciekawe, David Gilmour posiada zabytkową łódź „Astoria” z 1911 roku, którą zaadaptował na studio nagrań, bo chciał wreszcie rejestrować muzykę w pomieszczeniach, w których będą okna, a za nimi piękny krajobraz.

Z Londynu do Brighton

Wspólnie z drugą żoną, pisarką i autorką tekstów piosenek Polly Samson mieszkają w Brighton. Ale mają także inny dom w Hove w hrabstwie Sussex. Co ciekawe, ocalili od rozbiórki budynek dawnego miejskiego basenu. Wcześniej muzyk miał też dom w słynnej londyńskiej dzielnicy Notting Hill, a dochód z jego sprzedaży (kilka milionów funtów) przeznaczył na organizację działającą na rzecz osób bezdomnych.

Pierożki chwalone przez teściową

Na scenie David Gilmour jest prawdziwą gwiazdą, ale w domowych sprawach także potrafi zadać szyku. Teściowa chwali jego kulinarne dzieła, zwłaszcza chińskie pierożki.

Duża rodzina

Muzyk był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Ginger byli razem blisko 20 lat i mają czworo dzieci. W opublikowanej niedawno autobiografii pod znaczącym tytułem „Memoirs of the Bright Side of the Moon” Ginger o swoim byłym mężu pisała bardzo ciepło i była mu wdzięczna za niezwykłe życie wypełnione ciekawymi wydarzeniami. Z drugą żoną, pisarką Polly Samson gitarzysta ma troje dzieci i adoptował jej syna z poprzedniego związku.

Karaoke z The Walker Brothers

David Gilmour przyznał się fanom, że śpiewa cały czas, choć nie pod prysznicem (bo woli się kąpać w wannie). Wiadomo natomiast, że do karaoke dobiera piosenki amerykańskiej grupy z lat 60. The Walker Brothers. Do jego ulubionych wykonawców należą też Amerykanie – Bob Dylan, Neil Young, Joni Mitchell. A do ulubionych piosenek należą m.in. „I’m still here” Toma Waitsa, czy „Rudi with a Flashlight” The Lemonheads.

Serce dla Kanonierów

Artysta jest fanem piłkarskiego klubu Arsenal, choć przyznaje, że ze względu na napięty grafik koncertowy trudno mu znaleźć czas, by przyjść i obejrzeć mecz na stadionie. Ale jako fan futbolu lubi oglądać te drużyny, które po prostu świetnie grają.  

Praca z więźniami

Kiedy jego pasierb Charlie trafił na kilka miesięcy do londyńskiego więzienia Wandsworth (za agresję podczas studenckich protestów) przekonał ojczyma, by zainteresował się działającym tam chórem The Liberty Choir, w którym śpiewają byli więźniowie w ramach programu rehabilitacyjnego. Współpraca z byłymi osadzonymi była tak udana, że został nagrany singiel, a David Gilmour chyba nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i być może jeszcze wróci do chórzystów.

Idol Kate Bush

To właśnie David Gilmour był jednym z twórców sukcesu wokalistki Kate Bush. Kiedy go poznała była nastolatką piszącą piosenki, a gitarzysta nie tylko przedstawił ją producentom z wytwórni EMI (tam ukazał się potem legendarny debiut płytowy „The Kick Inside”), ale też pomógł sfinansować nagranie piosenek. Do dziś Bush przyznaje, że jest jej idolem.

Ojciec chrzestny Naomi Watts

Słynna australijska aktorka (znana m.in. filmów „Mulholland Drive” Lyncha i „21 gramów” Iñárritu) może się pochwalić niebagatelnym chrzestnym. David Gilmour przyjaźnił się z jej zmarłym ojcem Peterem Wattsem, który  był dźwiękowcem Pink Floydów i pracował z zespołem podczas tras koncertowych na przełomie lat 60. i 70. W jednym z brytyjskich pism pokazano zdjęcie z Saint Tropez z 1970 roku, na którym mała Naomi z mamą i tatą pozują na plaży z całym zespołem Pink Floyd.

Pierwszy po gladiatorach

Na obecnej trasie koncertowej David Gilmour zagra kilka ważnych koncertów, m.in. w Pompejach, czyli w ruinach miasta zniszczonego w 79 roku przez wulkaniczną lawę z Wezuwiusza. Dokładnie 45 lat temu zespół Pink Floyd nakręcił w ruinach miasta swój słynny koncert (bez udziału publiczności). Teraz muzyk zagra dokładnie w tym samym miejscu, w amfiteatrze zasiądzie publiczność i będzie to pierwszy występ w tym miejscu od czasów, kiedy odbywały się tam walki gladiatorów!

<h4 class="article-file"><a href="http://www.wroclaw.pl/esk-2016-wroclaw/koncert-davida-gilmoura-informacje-praktyczne">Koncert Davida Gilmoura - informacje praktyczne: dojazd, parkingi, gastronimia </a></h4>

Zgłoś uwagę