Biegu Nowe Koło – film, kino, dyskusja

Biegu Nowe Koło to pierwszy autorski projekt Stowarzyszenia Kultury i Integracji In tractU. W ramach tej filmowo-dyskusyjnej inicjatywy zaprezentowane zostaną filmy z The Best OFF 6. SOLANIN FILM FESTIWAL 2014. Kolejna odsłona projektu 9 grudnia w klubie Sanatorium Kultury.


Stowarzyszenie Kultury i Integracji In tractU jest tworem wielowątkowym, którego założyciele mają na celu krzewienie wysokiej kultury oraz wspieranie w docieraniu z nią do wszystkich, bez względu na jakiekolwiek podziału. Pierwszy autorski projekt In tractU nosi nazwę Biegu Nowe Koło i jest inicjatywą filmowo-dyskusyjną, posypaną dla smaczku wieloma dodatkami. Źródeł nazwy należy upatrywać w tym, iż dotyczy koncepcji nowej, startującej zimą, która dodatkowo stanowi biegun dla mainstreamu, co niejednokrotnie udowodni. Idea? Wspólnie twórzmy coś wielkiego.

Kino echem się odbijające

W ramach  projektu Biegu Nowe Kolo zobaczymy "Joannę" w reżyserii Anety Kopacz.

Najpierw był blog www.chustka.blogspot.com, zza którego, dzięki wywiadowi w „Wysokich Obcasach”, ale przede wszystkim dzięki trafności, prostocie i bezkompromisowości swoich wpisów, wyjrzała Joanna Sałyga, blogerka, żona Piotra i matka Jasia. Na blogu opisywała swoją codzienność, każdą chwilę, łapczywie chwytaną i intensywnie przeżywaną przede wszystkim ze względu na syna, któremu obiecała żyć jak najdłużej, mimo postępującej i wyniszczającej choroby.
"Joanna" jest nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby. Jest to także pierwszy polski dokument zrealizowany ze środków zebranych w ramach zbiórki społecznej poprzez serwis społecznościowy wpieramkulture.pl.

Film miał premierę 16 maja 2013 r. na festiwalu Planete + Doc Film Festival, a 8 maja 2013 r. nakładem wydawnictwa ZNAK ukazała się książka Chustka – oparta na treści bloga Joanny Sałygi.

Terminy spotkań w ramach projektu

9.12 (wtorek – wyjątkowo, godz. 19:00): JOANNA, reż. Aneta Kopacz 
15.12 (poniedziałek, godz. 19:00): DZIENNIK Z PODRÓŻY, reż. Piotr Stasik 

Więcej o Stowarzyszeniu In tractU: www.facebook.com/intractu oraz www.intractu.plZgłoś uwagę