Guide Me – zwiedzaj muzeum ze smartfonem

Wystarczy podejść do wybranego dzieła sztuki, a na naszym smartfonie pojawi się jego zdjęcie, tytuł z krótkim opisem oraz wiadomość głosowa do odsłuchania – m.in. takie funkcje oferuje aplikacja Guide Me stworzona przez trójkę studentów Politechniki Wrocławskiej. Można ją wypróbować podczas zwiedzania wystawy „Manieryzm wrocławski” w Muzeum Narodowym.

  • Twórcy nowej aplikacji mają ambitne plany, w jaki sposób przy pomocy nowych technologii można poznawać sztukę, fot. Bartosz Moch

    Twórcy nowej aplikacji mają ambitne plany, w jaki sposób przy pomocy nowych technologii można poznawać sztukę, fot. Bartosz Moch


Dzięki nowej aplikacji zwiedzający wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu mogą za pomocą telefonu komórkowego otrzymać dodatkowe informacje o eksponatach. Aplikacja jest bezpłatna, można ją pobrać ze sklepu Google Play. Jej rozmiar to niecałe 60 Mb.

Poznawaj sztukę przy pomocy nowych technologii

Dariusz Dzikon, Paweł Janowski i Oleksandr Yeroshkin studiują na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. W zeszłym roku okazali się najlepsi w konkursie zespołowych projektów studenckich, na którym zaprezentowali pierwszą wersję aplikacji. Ich projekt spodobał się przedstawicielom Muzeum Narodowego i po kilku miesiącach prac powstała uaktualniona wersja Guide Me.

– Współczesne systemy multimedialne oferują doskonałe narzędzia do promocji sztuki. Aplikacja pozwala zwiedzać wystawy muzealne w bardzo atrakcyjny sposób – tłumaczy profesor Kazimierz Choroś z Katedry Systemów Informatycznych, który czuwał nad pracą swoich studentów.

– Działanie programu jest intuicyjne i opiera się na sieci mikronadajników umieszczonych przy konkretnych eksponatach i technologii Bluetooth – wyjaśnia Dariusz Dzikon. Nadajniki komunikują się z naszymi smartfonami, dzięki czemu otrzymujemy dokładną informację o oglądanym obrazie, instalacji, rzeźbie.

Studenci podkreślają, że dzięki wykorzystaniu ich aplikacji zwiedzanie będzie łatwiejsze, ale też pełniejsze. Użytkownik ogląda eksponat w rzeczywistości, czyta informacje zawarte w jego opisie, a w telefonie znajdzie jeszcze więcej wiadomości i ciekawostek. Będzie mógł te treści także odsłuchać. – Mamy zdjęcie eksponatu, jego tytuł, krótki opis oraz możliwość uruchomienia playera, gdzie jest dostępny opis dźwiękowy nagrany przez Akademickie Radio Luz – mówi Paweł Janowski.

Wrocławski manieryzm w Muzeum Narodowym

Z aplikacją można obejrzeć najnowszą wystawę Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którą będzie można zwiedzać od wtorku, 27 lutego. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 150 dzieł z okresu nazywanego wrocławskim manieryzmem. Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie będą prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie.

– Opracowaliśmy w wersji cyfrowej dziesięć dzieł. Autorzy eskpozycji sami wybrali, które to będą obiekty, np. „Chrzest Chrystusa” czy „Chrystus przy kolumnie” – podkreśla Paweł Janowski. Link do aplikacji i kod QR będą zamieszczone na plakatach na terenie wystawy.

W planach modele 3D i materiały wideo

Studenci w najbliższych miesiącach chcą stworzyć drugą, dużo bardziej rozbudowaną wersję swojej aplikacji. Znajdą się w niej m.in. quizy, materiały filmowe czy wirtualna rzeczywistość. – Wyobraźmy sobie, że rzeźba którą chcemy obejrzeć w muzeum jest akurat w konserwacji. W tym miejscu znajdujemy umieszczony w zastępstwie dzieła kod QR, a po jego pobraniu w telefonie wyświetla się nam obraz 3D brakującego obiektu – wyjaśnia Janowski.

Nowa aplikacja (Guide Me 2.0.) ma działać w muzeach w całym kraju, które będą chciały skorzystać z takiego narzędzia oraz pozwalać również na odtwarzanie materiałów wideo o danym dziele sztuki.

Więcej o aplikacji na stronie internetowej www.guideme.cba.pl.

Zgłoś uwagę