wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Renomowane uczelnie i atrakcje przyciągają obcokrajowców na studia we Wrocławiu

Renomowane uczelnie i atrakcje przyciągają obcokrajowców na studia we Wrocławiu

Renomowane uczelnie i atrakcje przyciągają obcokrajowców na studia we Wrocławiu

Na Uniwersytecie Wrocławskim studiuje ponad 1400 obcokrajowców, fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Na wrocławskich uczelniach studiuje ponad 8 tys. obcokrajowców, reprezentantów 73 narodowości. Dolny Śląsk, czyli przede wszystkim Wrocław – jest na czele listy miejsc w Polsce najczęściej wybieranych na czas studiów przez cudzoziemców.

Reklama

Raport „Study in Poland. Studenci zagraniczni w Polsce 2021” został przygotowany pod szyldem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

To obszerne, stustronicowe opracowanie dotyczące liczby studentów zagranicznych w Polsce, także z opisem zjawisk ogólnoświatowych.

Na świecie poza rodzinnym krajem studiuje 6,1 mln młodych ludzi (w 1998 r. wyjechało 2 mln osób). Aż 58 proc. z nich to Azjaci, przede wszystkim obywatele Chin, Indii i Korei Południowej. Ok. 40 proc. kandydatów na naukowców przyciągają uczelnie w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Nowa Kaledonia i reszta świata

W 2021 roku indeksy polskich szkół wyższych miało 84 689 osób. To o 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Obcokrajowcy stanowią ok. 6,95 proc. wszystkich studentów między Bugiem a Odrą.

Największą grupą cudzoziemców są Ukraińcy, jest ich 38 437. Na drugiej pozycji pod względem liczebności są Białorusini, lecz jest ich znacznie mniej – 9739. Wyraźnie przybyło przybyszy z Kazachstanu, Uzbekistanu oraz Azerbejdżanu. Ogółem nad Wisłą kształcą się przedstawiciele 189 krajów. W roku 2020 po raz pierwszy polskie uczelnie wybrali obywatele Nauru, Nowej Kaledonii i Reunionu, wysepki na Oceanie Indyjskim.

Wrocław przed Krakowem, Gdańskiem, Poznaniem

Prezentując skalę zainteresowania studiami w Polsce, autorzy raportu posługują się nazwami województw (chociaż oczywiste jest, że decydujące znaczenie ma siła przyciągania stolic regionów). W tym zestawieniu najwięcej obcokrajowców studiuje w województwie mazowieckim (słowem: w Warszawie) – nieco ponad 24,5 tys. Drugie w kolejności jest Łódzkie (8245 osób), a trzeci Dolny Śląsk – 8121 cudzoziemców.

Z tego indeksy wrocławskich uczelni ma aż 8070 cudzoziemców. To reprezentanci 73 narodowości. Największą grupę stanowią Ukraińcy.

Najwięcej obcokrajowców ma indeksy Uniwersytetu Wrocławskiego, kolejne na liście są niepubliczna Wyższa Szkoła Bankowa oraz Politechnika. Najchętniej wybierane są zarządzanie, logistyka, studia lekarskie i informatyka.

Study in Wrocław działa

– Rodzice młodych ludzi na Ukrainie wysyłają dzieci na studia na Zachód, to już nie jest żadna egzotyka. Poza tym Polska jest w Unii Europejskiej – to argument za, Wrocław ma dobre uczelnie, na których studiuje wielu Ukraińców, co także ma duże znaczenie – mówi Mirosław Lebiedź, kierownik projektu „Study in Wroclaw”.

Projekt „Study in Wroclaw” to przedsięwzięcie firmowane przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz największe wrocławskie szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne. Jego celem jest promocja akademickiego Wrocławia wśród młodych ludzi poza granicami Polski. „Study in Wroclaw” jest realizowane od 16 lat, uczestnicy projektu właśnie podpisali umowę o współpracy przez kolejne trzy lata. Dołączył do nich nowy na akademickiej mapie Wrocławia Coventry University.

– Wrocławskie uczelnie mają swoją renomę, a sam Wrocław przyciąga atrakcjami i położeniem, bo szybko się dojedzie do Berlina i Pragi – mówi Mirosław Lebiedź.

Ana Arabashvili z Gruzji studiuje zarządzanie migracjami na Uniwersytecie Wrocławskim. – Wrocław nie był dla mnie kierunkiem pierwszego wyboru, ale tu były studia, które mnie interesowały – mówi studentka Wydziału Nauk Społecznych.

Mirosław Lebiedź: – Większość osób po zakończeniu studiów zostaje we Wrocławiu. Zawodowo dobrze sobie radzą, dostają pracę między innymi w firmach z branży IT i nowych technologii.

Czytaj także: Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu. Zobacz, skąd przyjeżdżają

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl