wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszyły zapisy na kolejną wycieczkę z cyklu Akademicki Wrocław: Historia Wrocławia zaklęta w murach Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ruszyły zapisy na kolejną wycieczkę z cyklu Akademicki Wrocław: Historia Wrocławia zaklęta w murach Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kamil Eckhardt,

Ruszyły zapisy na kolejną wycieczkę z cyklu Akademicki Wrocław: Historia Wrocławia zaklęta w murach Uniwersytetu Ekonomicznego.

Zapraszamy na kolejną wycieczkę z serii Akademicki Wrocław pod tytułem Historia Wrocławia zaklęta w murach Uniwersytetu Ekonomicznego – Komandorska 118/120. Po zakamarkach uczelni oprowadzą gości prof. Andrzej Kaleta – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Pani Tamara Chorążyczewska – autorka książki „ Komandorska 118/120” oraz pracownicy Biura Promocji uczelni.

Reklama

Spacer odbędzie się 29/09/2018 i będzie nosił tytuł:

Akademicki Wrocław. Historia Wrocławia zaklęta w murach Uniwersytetu Ekonomicznego – Komandorska 118/120.

 

Organizatorzy:

Biuro Promocji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wrocławskie Centrum Akademickie

Miejsce zbiórki:

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, gmach Biblioteki Głównej, wejście od ul. Wielkiej, sala W4

Termin: 29.09.2018

Czas trwania spotkania: godz. 11.00- 13.00

Liczba uczestników: 60 osób

 

Obecny kampus Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu był przed II wojną światową siedzibą jednego z największych wrocławskich szpitali Szpitala Miejskiego im. Wenzla Hanckego. Jednym z donatorów obiektu był Rockefeller, tu leczył dr. Foerster – jeden z pionierów światowej neurochirurgii, lekarz Lenina.

 

Kompleks budynków przy ulicy Komandorskiej 118/120 ocalał w działaniach wojennych (to tędy, od południa szła ofensywa na Bresalu) tylko ze względu na swój szpitalny charakter. Po wojnie obiekt otaczało tylko morze gruzów, dlatego też ta część Wrocławia jest rzadkim celem wycieczek turystycznych. Tymczasem do dziś mury uczelni kryją niezwykłe obiekty po szpitalne, ślady działań wojennych i inne ślady historii naszego miasta. Brama wjazdowa do uczelni to element jego zburzonych fortyfikacji obronnych!

Ślady przedwojennej, wojennej i powojennej historii Wrocławia zapisanej w tych budynkach ujawni po raz pierwszy sam rektor uczelni. Rektor pokaże nam także galerię noblistów-ekonomistów, zaprosi do swojego gabinetu mieszczącego się w byłym budynku oddziału chorób zakaźnych Szpitala Miejskiego, pokaże Salę Senatu i wybudowaną już za czasów nowego gospodarza – uczelni ekonomicznej - salę im. prof. Wincentego Stysia. Wykład inauguracyjny prof. Wincentego Stysia poświęcony teorii ekonomicznej Quesneya odbył się 3 lutego 1947 roku i zainicjował działalność wrocławskiej Wyższej Szkoły Handlowej, będącej drugą pod względem wielkości uczelnią na ziemiach Zachodnich oraz zaczątkiem obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – największej uczelni ekonomicznej Dolnego Śląska. Dziś jest także siedzibą krasnala EkonomkaJ.

 

O tym wszystkim opowiedzą nam przedstawiciele władz uczelni. Spacer po kampusie przy Komandorskiej będzie zatem niepowtarzalną okazją do posłuchania zarówno o historii miejsca, jak i historii powstawania największej wrocławskiej uczelni ekonomicznej. Więcej http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/56,35771,11080443,najstarszy-jest-platan,,1.html

Limit miejsc: 60

O znalezieniu się na liście osób zapisanych decyduje kolejność zapisów - zielony komunikat, który pojawi się po wypełnieniu formularza jest RÓWNOZNACZNY ze znalezieniem się na liście wycieczkowej!! Prosimy o zapisywanie każdej osoby osobno i nie zapisywaniu się po kilka razy w obawie, że formularz nie zadziałał - takie zachowanie blokuje możliwość zapisu innym osobom.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: WCAOdwiedzajcie także oczywiście stronę Uniwersytetu Ekonomicznego UE

Facebook UE: @UE

 

Wszelkie pytania prosimy kierować do:

Monika Płoszajtel.: +48 71 770 20 04[email protected]

Kamil Eckhardttel.: +48 71 798 13 15[email protected]

 

 

Fill out my online form.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl