wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Czy Uniwersytety: Wrocławski i Medyczny będą połączone? Jest przetarg na analizę. Kiedy decyzja?
Na zdjęciu od lewej rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz i rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski Tomasz Walów
Na zdjęciu od lewej rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz i rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski

Uniwersytety: Wrocławski Medyczny ogłosiły przetarg na analizę konsekwencji federalizacji dwóch wrocławskich uczelni. Prace rozpoczęło też 8 grup eksperckich. Ich członkowie będą szukali najlepszych rozwiązań współpracy. Na ten etap projektu uczelnie otrzymały grant ministerialny w wysokości 4,9 mln zł.

Reklama

Do tej pory rozmowy na temat federalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego przeprowadzane były w wąskim gronie komitetu sterującego.

Teraz projekt przechodzi w nową fazę prac.

Z obu uczelni wybrano osoby, które stworzyły 8 zespołów eksperckich. Ich zadaniem jest ustalenie najlepszych rozwiązań w zakresie:

 • badań naukowych i szkół doktorskich;
 • procesów nauczania i aktywności studenckiej;
 • współpracy międzynarodowej;
 • systemów finansowania uczelni;
 • poszukiwań, realizacji i rozliczania projektów;
 • nieruchomości i majątku;
 • systemów informatycznych, rozwoju nowych technologii i bibliotek;
 • administracji uczelni.

Ogłoszony został też przetarg na wykonanie analizy przedpołączeniowej.

– Liczymy na to, że duże firmy, np. Deloitte, złożą swoją ofertę – mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.

Na początek ekspertyza. Ile to będzie kosztowało?

Na proces federacji obie uczelnie otrzymały grant ministerialny w wysokości 4,9 mln zł. Z tych pieniędzy sfinansowana zostanie analiza przedpołączeniowa oraz prace grup ekspertów. Uczelnie liczą na profesjonalną firmę badawczą, która oceni cały projekt.

Jeśli mielibyśmy sami przeprowadzić ocenę, to obciążone by to było dużym ryzykiem błędu. To musi być profesjonalna zewnętrzna firma
rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski

Łączenie wrocławskich uczelni. Co po ekspertyzie?

Na podstawie wyników ekspertyzy senaty obu uczelni podejmą decyzję, czy decydują się na konsolidację. Prawdopodobnie nastąpi to w czerwcu 2023 r.

Jesteśmy też otwarci na całe środowisko akademickie Wrocławia. W tym, co robimy i co planujemy, widzimy wielką wartość dla całego środowiska akademickiego
rektor Uniwersytetu Medycznego Prof. Piotr Ponikowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl