wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jubileuszowa Sesja Naukowa "Etos Ludzi Nauki"

18 grudnia (sobota) zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - Jubileuszową Sesję Naukową "Etos Ludzi Nauki". Sesja ta będzie zwieńczeniem obchodów 75-lecia Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Wrocławskie Centrum Akademickie jest partnerem wydarzenia.

Reklama

Wrocławskie Towarzystwo Naukowe powstało w trudnych — wręcz heroicznych - czasach powojennej odbudowy kraju, a w szczególności budowy nauki polskiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 10 czerwca 1946 roku w auli Politechniki Wrocławskiej. Była ona zwieńczeniem starań i prac podjętych już jesienią 1945 roku przez członków Towarzystwa Naukowego we Lwowie, działającego w latach 1920-1939, będącego kontynuacją powstałego w roku 1901 Towarzystwa dla Popierania Nauki Polskiej we Lwowie.

Pierwszym i długoletnim prezesem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego był prof. Stanisław Kulczyński, a do członków założycieli należeli tak znakomici uczeni, jak Jerzy Kowalski, Tadeusz Mikulski, Stanisław Rospond, Tadeusz Bigo, Wincenty Styś, Kamil Stetko, Teofil Modelski, Kazimierz Majewski, Karol Maleczyński, Antoni Knot, Hugo Steinhaus, Bronisław Knaster, Kazimierz Sembrat, Gustaw Poluszyński, Ludwik Hirszfeld, Andrzej Klisiecki, Stanisław Loria, Edward Sucharda, Ludwik Ossowski, Eugeniusz Rybka czy Ananiasz Zajączkowski.

Obchodzi zatem w tym roku Wrocławskie Towarzystwo Naukowe piękny jubileusz 75-lecia. Za wkład wniesiony w rozwój i promocję wrocławskiej nauki otrzymało w czerwcu nagrodę Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Obecni członkowie WTN z jego prezesem prof. Wojciechem Witkiewiczem na czele za główny cel działalności tej jakże zasłużonej placówki uznają uczynienie z niej platformy dyskusyjnej nad kierunkami rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. Chodzi o to, by stanowiło ono forum upowszechniania ważnych idei naukowych i społecznych, a nade wszystko — by promowało ideę społeczeństwa opartego na wiedzy i kompetencji. Wrocławskie Towarzystwo Naukowe chce kontynuować lwowskie tradycje i założenia dotyczące propagowania wiedzy i nauki, ale w nowej odsłonie, dostosowanej do współczesnych czasów.

Dlatego narodził się pomysł zorganizowania sesji naukowej, która będzie zwieńczeniem jubileuszu 75-lecia. Sesji mającej szczególne znaczenie, idea bowiem jej organizacji sięga roku 1986, a miała się ona odbyć w dniach 24-25 kwietnia. Jej tematem był ETOS LUDZI NAUKI. Zgromadzono wiele referatów, a pochodziły one z ośrodków akademickich Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi i Wrocławia. Decyzją ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu sesję, niestety, odwołano. „Przełożona na później”, jak to sformułowano, nigdy się nie odbyła.

Tym goręcej i serdeczniej zapraszamy do udziału w niej w roku jubileuszowym, a odbędzie się ona w sobotę 18 grudnia.

W imieniu Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego

prof. Jan Miodek

prof. Wojciech Witkiewicz - Prezes Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl