wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dr n. o zdr. Kuba Ptaszkowski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Tomasz Wysocki,

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu terapeutycznego u osób z objawami niewydolności dna miednicy.

Reklama

Dr n. o zdr. Kuba Ptaszkowski

 

RehaFit Usługi rehabilitacyjno-rekreacyjne Kuźniar i Kosowski s.c..  Centrum rehabilitacji RehaFit we Wrocławiu oferuje najwyższej jakości usługi z zakresu rehabilitacji i masażu. W centrum RehaFit wykorzystywane są nowoczesne metody fizjoterapii m.in. MDT McKenzie, koncepcję PNF, ortopedyczną terapię manualną Kaltenborna-Evjentha, Kinesiology Taping, które celują stricte w problem pacjenta, czyniąc terapię skuteczną. Wykonywane są również zabiegi z zakresu fizykoterapii: elektrolecznictwa i terapii falami ultradźwiękowymi. Terapeuci mają doświadczenie w pracy z pacjentami ortopedycznymi, neurologicznymi, sportowcami oraz w rehabilitacji kręgosłupa w przebiegu dyskopatii czy usprawnianiu stawów obwodowych (np. „bolesny bark”), stanu po rekonstrukcji więzadeł kolana, stanu po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

Niewydolność dna miednicy powoduje szereg nieprzyjemnych dla pacjentów dolegliwości, między innymi wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej czy przewlekły ból miedniczy. Fizjoterapia stanowi często pierwszą linię postępowania zachowawczego u pacjentów z tymi dolegliwościami. Skuteczność tego leczenia wymaga jednak coraz to nowszych metod diagnostycznych i indywidualnego, kompleksowego podejścia do pacjenta. Niniejszy projekt badawczy prezentuje nowatorskie wykorzystanie obiektywnych metod diagnostycznych w celu określenia stanu mięśni dna miednicy, a wynik będzie stanowił podstawę do opracowana celów terapii.

Niewątpliwym efektem końcowym dla przedsiębiorcy będzie wprowadzenie nowych usług rehabilitacyjnych dla osób z objawami niewydolności dna miednicy. Zwiększy to konkurencyjność firmy wśród placówek tego typu. W przypadku dużego zainteresowania nowymi usługami niezbędne będzie zatrudnienie dodatkowych pracowników. Efektem końcowym dla naukowca będzie zdobycie dodatkowego doświadczenia w pracy z pacjentem i przekazanie uzyskanej wiedzy w procesie kształcenia studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodatkowa korzyść wspólnego projektu to możliwość uzyskania informacji na temat skuteczności wdrożonego leczenia i zaprezentowania wyników na konferencjach naukowych i/lub w czasopismach medycznych.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Niewydolność dna miednicy, w tym szczególnie nietrzymanie moczu jest poważnym i złożonym problemem obniżającym komfort życia, występującym zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Szczególne znaczenie w leczeniu tej dolegliwości ma diagnostyka oraz klasyfikacja pacjenta. W Polsce terapia niewydolności dna miednicy ciągle jest mało rozpowszechniona i trudno dostępna, co skłoniło autorów do podjęcia się tego projektu. Ponadto, ciągłe zdobywanie wiedzy i wdrażanie jej w codzienną praktykę zawodową stanowi najważniejszy cel i wyzwanie dla fizjoterapeutów. Współczesny postęp w zakresie rehabilitacji medycznej daje możliwość wykorzystania nowatorskich, obiektywnych, często małoinwazyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych w oparciu o zaawansowaną technikę, co zostało uwzględnione w niniejszym projekcie. Program MOZART umożliwi podjęcie współpracy Naukowca z Przedsiębiorcą, co przełoży się na wprowadzenie tej usługi na rynek wrocławski i pozwoli na zaprezentowanie uzyskanych wyników w skali międzynarodowej.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl