wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dr inż. Agnieszka Chrobak - JustaDiet: Endo Dieta – optymalizacja diety, która wspomaga leczenie kobiet z endometriozą

Badania będą podsumowane w formie publikacji naukowej, a dla pacjentek z endometriozą zostanie przygotowana broszura, która poinformuje chore o zasadach prawidłowego żywienia.

Reklama

dr inż. Agnieszka Chrobak
PAN

Poradnia Dietetyczna Just Diet, Andrij Fiłatow Prywatna Praktyka Lekarska

Firma oferuje doradztwo dietetyczne, i wspomaga leczenie osób chorych, w tym kobiet niepłodnych i z endometriozą

Endometrioza to choroba ginekologiczna występująca u kobiet w wieku prokreacyjnym, przyczyniająca się do niepłodności oraz obniżająca komfort życia pacjentki. Według najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii nastolatkom oraz kobietom z endometriozą z problemem niepłodności nie zaleca się terapii hormonalnej, lecz prawidłowe leczenie chirurgiczne, a według wytycznych Międzynarodowego Stowarzyszenia Endometriozy odpowiednia dieta może być skutecznym sposobem na obniżenie zespołu bólowego i podwyższenie jakość życia kobiet.

Poradnia dietetyczna prowadzona przez przedsiębiorcę od 4 lat wspomaga leczenie dietą kobiet z endometriozą, obserwując poprawę ich stanu zdrowia i samopoczucia. Celem projektu będzie dotarcie do tych pacjentek, po otrzymaniu zgody - przeanalizowanie wyników badań, przeprowadzenie ankiet na tamat ich samopoczucia i wpływie zmian sposobu żywienia na poprawę jakości życia. Zebrane wyniki zostaną opracowane statystycznie, co przyczyni się do optymalizacji zaleceń żywieniowych w endometriozie.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Przedsiębiorca - mgr Ewa Dec-Fiłatow w czasie prowadzenia dietetycznego kobiet z endometriozą zauważyła istotną poprawę samopoczucia kobiet i stanu ich zdrowia: zwiększenie odporności poprzez wyrównanie homeostazy, dożywienie organizmu, obniżenie bądź całkowite wyeliminowanie z organizmu przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko składnikom pokarmowym. Poprawa stanu zdrowia nie jest subiektywnym odczuciem kobiety, lecz poparta jest badaniami laboratoryjnymi (np. stwierdza się obniżenie poziomu TSH, przeciwciał anty-TPO i anty-TPG w chorobie Hashimoto często towarzyszącej kobietom z endometriozą) oraz badaniem urządzeniem In Body 720 określającym precyzyjnie analizę składu ciała.

Z uwagi na intensywną pracę z pacjentami mgr Ewa Dec-Fiłatow nie jest w stanie usystematyzować i przeanalizować statystycznie uzyskanych wyników, które wydają się być niezwykle obiecujące w kontekście poprawy jakości życia chorych kobiet. Z tego powodu zaprosiła do współpracy naukowca, który ma wiedzę dotyczącą endometriozy, doświadczenie w analizie wyników naukowych uzyskanych od pacjentów oraz może pomóc w przygotowaniu broszur przydatnych pacjentkom z endometriozą w edukacji dotyczącej zasad prawidłowego żywienia w tym schorzeniu.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl