wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dr hab. Rafał J. Wiglusz, prof. nadzw., - Hasco-Lek: Opracowanie technologii hydrożeli, hydrokoloidów oraz nanożeli jako innowacyjnej formulacji dla produktów do zastosowań miejscowych

Tomasz Wysocki,

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. to wiodący producent leków, suplementów diety oraz produktów medycznych wytwarzanych w dwóch nowoczesnych fabrykach w stolicy Dolnego Śląska oraz podwrocławskich Siechnicach.

Reklama

Dr hab. Rafał J. Wiglusz, prof. nadzw.

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. W. Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu

 

PPF Hasco-Lek S.A. zostało założone w 1984 roku. Według danych firmy analitycznej IMS Health za rok 2015, PPF Hasco-Lek zajmuje piąte miejsce na polskim rynku pod względem ilości sprzedanych opakowań produktów dostępnych bez recepty. Priorytetem w działalności PPF Hasco-Lek S.A. jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego od samego początku działalności, firma stawia na innowacyjność, badania i rozwój.

Celem projektu jest rozwój potencjału badawczego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu (naukowiec) i firmy HASCO-Lek S.A. (odbiorca technologii) poprzez współpracę w innowacyjnej technologii otrzymywania hydrożeli trzeciej generacji, najnowocześniejszej generacji materiałów opatrunkowych hydrożeli i nanożeli w produktach do zastosowań miejscowych na skórę i błony śluzowe, charakteryzujących się utrzymaniem rany w stanie wilgotnym, przez co uzyskuje się  przyspieszony  proces gojenia. Istotą projektu jest otrzymanie prototypów formulacji hydrożelowych, hydrokoloidowych i innych począwszy od technologii ich wytwarzania, poprzez optymalizację ich funkcji, aż do opracowania i zastosowania w nowoczesnych produktach na przewlekłe rany i w innych wskazaniach.

Zdobycie oraz poszerzenie wiedzy na temat możliwości technologicznych wytworzenia hydrożeli oraz opatrunków hydrożelowych, stanowić będzie wyjście do zaplanowania dalszych prac, które pozwolą na otrzymanie i zarejestrowania nowych produktów leczniczych czy wyrobów medycznych do leczenia chorób skóry i błoń śluzowych.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Projekt ma charakter interdyscyplinarny łącząc w sobie różne obszary, takie jak nauki  przyrodnicze (immunologia), farmaceutyczne (nowe formulacji) i nanotechnologia (synteza i modyfikacja powierzchni materiałów). Zatrudnienie doświadczonego naukowca w proponowanym projekcie pozwoli na rozwinięcie potencjału rozwojowo-badawczego Grupy Hasco w kategorii nowoczesnych opatrunków hydrożelowych i hydrokoloidowych oraz nowoczesnych produktów naskórnych w formie hydrożeli i nanożeli przeznaczonych do leczenia chorób skóry i błoń śluzowych podnosząc tym samych efektywność terapii i pozwoli zaspokoić potrzeby rynku w szybko starzejącym się społeczeństwie europejskim.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl