wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. [BRAK MIEJSC] Akademicki Wrocław: Opowieść nie tylko o wielbłądzie i samogonie, czyli jak naukowcy ze Lwowa zbudowali we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy.

[BRAK MIEJSC] Akademicki Wrocław: Opowieść nie tylko o wielbłądzie i samogonie, czyli jak naukowcy ze Lwowa zbudowali we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy.

Kamil Eckhardt,

27.10.2018 o godzinie 10:00 zapraszamy na kolejną wycieczkę z serii Akademicki Wrocław pod tytułem „Opowieść nie tylko o wielbłądzie i samogonie, czyli jak naukowcy ze Lwowa zbudowali we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy”. Po muzeum uczelni oprowadzi gości prof. Tadeusz Szulc, jej były rektor i wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Reklama

Spacer odbędzie się 27/10/2018 i będzie nosił tytuł:

Akademicki Wrocław. Opowieść nie tylko o wielbłądzie i samogonie, czyli jak naukowcy ze Lwowa zbudowali we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy.

Miejsce zbiórki:  

hol gmachu Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Norwida 25

Termin:  27.10.2018

Czas trwania spotkania:  godz. 10.00- 12.00

Liczba uczestników:  30 osób

Oprowadzający gości prof. Tadeusz Szulc opowie o lwowskich korzeniach, sięgających uczelni w Dublanach i we Lwowie – Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Medycyny Weterynaryjnej, o wybitnych naukowcach, którzy razem ze studentami w 1945 roku kładli dachówki na budynku przy ulicy Norwida, ale też o autorskich szkołach, badaniach i odkryciach, jakie stały się dziełem naukowców związanych z historią i dorobkiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który dzisiaj szczyci się zakwalifikowaniem do wąskiej grupy uniwersytetów, które mogą ubiegać się o status uczelni badawczej. Warto też dodać, że uczelnia notowana jest w najważniejszym rankingu szkolnictwa wyższego - rankingu szanghajskim.

Podczas spotkania dowiedziecie się Państwo, że w 1881 r. w Królewskim Uniwersytecie Wrocławskim utworzono Instytut Rolniczy, który początkowo mieścił się przy Matthiasplatz 5, a od roku 1923 w nowym gmachu przy Hansa Strasse, obecnej Cypriana Kamila Norwida. I że do tego, charakterystycznego gmachu, w maju 1945 przyjechali pierwsi polscy naukowcy na czele ze słynnym botanikiem, badaczem torfów, profesorem Stanisławem Tołpą, który do Wrocławia wjechał na… wielbłądzie, wykupionym z rąk radzieckich żołnierzy samogonem – najlepszą walutą w pierwszych powojennych dniach. Majestatyczny budynek, w którym do upadku Festung Breslau mieścił się Instytut Rolniczy, straszył wtedy oknami bez szyb i dachem bez dachówek. Błyskawicznie utworzono nie tylko straż akademicką, której członkowie mieli za zadanie pilnować mienia uniwersyteckiego przed rozszabrowaniem, ale rozpoczęto też mozolne dostosowywanie gmachu do w miarę normalnego funkcjonowania.

Podczas dwugodzinnej wycieczki nie tylko zwiedzicie Państwo muzeum. W holu będziecie mieli okazję zobaczyć jedyne w swoim rodzaju rzeźby Stanisława Wysockiego, artysty, którego dzieła kupują królowie i celebryci, który dla Wrocławia wykonał słynną Powodziankę i który odtworzył piękną głowę Orfeusza, autorstwa Theodora von Gosena, stojącą dzisiaj przed Muzeum Teatru. Zobaczycie też Państwo jedyne w swoim rodzaju patio z przeszklonym dachem i wspaniałymi bananowcami. I wreszcie poznacie bliżej poznać Stanisława Tołpy, ucznia pierwszego powojennego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Stanisława Kulczyńskiego, wielkiego botanika i wyjątkowego naukowca.

Program zwiedzania:godzina 10.00 – zbiórka w holu gmachu przy ul. Norwida 25 i przywitanie gościgodzina 10.05 – przejście sali senatu, krótka prezentacja uczelni - spotkanie z prof. Tadeuszem Szulcem

godzina 10.30 – przejście do Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczegogodzina 11.00 – wyjście z muzeum i przedstawienie sylwetki Stanisława Wysockiegogodzina 11.10 – przejście do Sali im. Tołpy i przedstawienie przez red. Katarzynę Kaczorowską sylwetki patrona tego miejsca

Zapisy na wycieczkę pojawią się na stronie wca.wroc.pl w poniedziałek 22 października ok godziny 11:00!

 

ZAPISY DOSTĘPNE POD ADRESEM:

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

 

https://sonda.wroclaw.pl/app/form?id=56 

 

Przepraszamy za problemy techniczne!

 

Limit miejsc: 30

O znalezieniu się na liście osób zapisanych decyduje kolejność zapisów - zielony komunikat, który pojawi się po wypełnieniu formularza jest RÓWNOZNACZNY ze znalezieniem się na liście wycieczkowej!! Prosimy o zapisywanie każdej osoby osobno i nie zapisywaniu się po kilka razy w obawie, że formularz nie zadziałał - takie zachowanie blokuje możliwość zapisu innym osobom.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: WCAOdwiedzajcie także oczywiście stronę Uniwersytetu Przyrodniczego

facebook: https://www.facebook.com/upwroclaw/ (@upwroclaw)

twitter: https://twitter.com/upwroclaw

 

Wszelkie pytania prosimy kierować do:

Monika Płoszaj  tel.: +48 71 770 20 04[email protected]

Adam Żygadło   tel.: +48 71 798 13 14[email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl