Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu – pomóż ugościć pielgrzyma

Pod koniec roku Wrocław odwiedzi kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całego świata. Przyjadą na trwające od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. Organizatorzy nadal szukają 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych.


Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizuje od ponad czterdziestu lat ekumeniczna Wspólnota z Taizé, założona w 1940 r. przez ewangelickiego duchownego brata Rogera. Robi to przy wsparciu wolontariuszy.

Uczestnicy ESM mają od 18 do 35 lat i pochodzą z prawie 70 krajów. Każdego roku przyjeżdżają do innego miasta, by wspólnie się modlić, śpiewać, bawić i brać udział w warsztatach. Byli już m.in. w Paryżu, Barcelonie, Rzymie, Londynie, Lizbonie i Pradze. W Polsce gościli dotąd cztery razy, w tym dwukrotnie – w 1989 i w 1995 r. – w naszym mieście.

Pomóż ugościć pielgrzymów

W związku z ogromnym zainteresowaniem 42. Europejskim Spotkaniem Młodych Taizé we Wrocławiu do stolicy Dolnego Śląska przybędzie kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

Niestety, część z nich nie ma jeszcze zapewnionego zakwaterowania, zatem organizatorzy wydarzenia apelują do mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości o pomoc.

Ważne informacje:

  • Uczestnicy nie potrzebują łóżka. Wystarczy im 2 m2 podłogi, gdyż przywożą ze sobą matę i śpiwór.
  • Nie potrzebują ani obiadu (poza 1 stycznia), ani kolacji, bowiem te posiłki zapewnia im Taizé - wystarczy zaledwie małokosztowne śniadanie.
  • W ciągu dnia, od godziny 8.00 do 22.00 goście są poza domem i uczestniczą w programie spotkania.
  • Wszyscy uczestnicy otrzymują bilet komunikacji miejskiej z Taizé. Zatem o ich dojazd nie trzeba się troszczyć.
Aby zarejestrować się jako rodzina goszcząca pielgrzymów, należy skontaktować się z lokalnym kościołem lub skorzystać z formularza online, który można znaleźć TUTAJ.

Przybysze zatrzymają się w domach mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. Będą się spotykać w parafiach, a także w centrum miasta, w okolicach Stadionu Olimpijskiego i Hali Stulecia.

We wszystkich wydarzeniach ESM mogą uczestniczyć także wrocławianie. Nie ma zapisów ani biletów, nie trzeba ponosić żadnych kosztów.

42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

 To już trzeci raz, kiedy stolica Dolnego Śląska staje się gospodarzem tego wydarzenia. Nadal poszukiwani są chętni, którzy ugoszczą pielgrzymów, mając tym samym dogodną okazję do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń. 

– Spotkanie młodych z całej Europy z mieszkańcami miasta, które ich gości, to niezwykła okazja do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń, co jest swego rodzaju kluczem organizaowanego Taizé. Mamy jednak nadzieję i zarazem pragniemy, aby wszyscy uczestnicy znaleźli zakwaterowaie u osób prywatnych. Nie bójmy się przyjmować pielgrzymów, wystarczy naprawdę niewiele – tłumaczą organizatorzy 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.

Dołączamy się do tej prośby, prosząc wszystkich okolicznych mieszkańców o otwarcie drzwi swoich domów i okazania pielgrzymom gościnności. Z pewnością takie spotkanie wzbogaci każdego z nas. Tym bardziej, że okazana serdeczność jest o wiele ważniejsza niż dobrze wyposażony pokój gościnny.

– Na nasze spotkania zaproszeni są wszyscy. Nie mają znaczenia przekonania religijne, pochodzenie czy język – zapewniają organizatorzy. – Biorący w nim udział pokonują nieraz tysiące kilometrów po to, aby spotkać ludzi z innych kultur, poznać ich zwyczaje, ale także, aby wspólnie przeżywać ciszę, która staje się wspólnym językiem, zbliża i sprawia, że łatwiej jest nam pokonywać różnego rodzaju bariery.

Więcej informacji o spotkaniu, w tym jego program oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na stronie oraz w Centrum Przygotowań przy ul. Piastowskej 1a, tel. 71 880 84 00.Zgłoś uwagę