300 nowych miejsc parkingowych „parkuj i jedź” we Wrocławiu

Wrocław inwestuje w parkingi „parkuj i jedź” (park & ride) umożliwiające pozostawienie samochodu na obrzeżach miasta i przesiadkę w komunikację miejską. Wkrótce otwarte zostaną otwarte kolejne miejsca postojowe.

 • Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

  Park and ride na Psim Polu, fot. Wrocławskie Inwestycje

 • Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

  Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

 • Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

  Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

 • Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje

  Park and ride na Psim Polu fot. Wrocławskie Inwestycje


Na finiszu jest budowa nowego parkingu park & ride na Psim Polu, przy stacji kolejowej. Budowa dodatkowych 38 miejsc postojowych, w tym dla niepełnosprawnych, kosztowała ok. 850 tys. zł.

– Miejsca postojowe są oświetlone. Zastosowaliśmy specjalne płyty, eko kostkę, muldy chłonne, warstwy mineralno-żywiczne – wszystko po to, aby jak najwięcej wody deszczowej dostało się do gruntu – tłumaczy Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Jesienią posadzone zostaną drzewa, a na parkingu powstał już niewielki ogród deszczowy wysypany białym żwirem. Na parkingu nie ma szlabanu dla kierowców posiadających kartę URBANCARD. Zostawiając samochód na parkingu można przesiąść się na Psim Polu do autobusu lub dalej pojechać koleją.

 

Parking parkuj i jedź na Psim Polu

 

Ogródek deszczowy na park and ride na Psim Polu /fot. WI

Kolejne 49 miejsc postojowych wybudowano przy szpitalu na ul. Fieldorfa, gdzie wcześniej kierowcy mieli do dyspozycji 48 miejsc. Gotowy, lecz nie oddany do użytku jest także park and ride przy pętli Osobowice (48 miejsc), a także przy dworcu PKP Wrocław Wojnów, który zostanie otwarty pod koniec roku razem z przebudowywaną stacją umożliwiającą kursowanie pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce.

Park and ride Wrocław. Gdzie jeszcze powstaną?

Na Klecinie oraz ul. Kamiennogórskiej przybędzie ponad 120 miejsc postojowych (odpowiednio 69 i 57).

– Prace w tych miejscach wydłużyły się, ponieważ warunki gruntowe nie pozwoliły na wykorzystanie zaprojektowanej wcześniej technologii. Trzeba było zmienić system retencji wody – podkreśla Świercz.

Parking na Klecinie znajduje się w środku pętli tramwajowej i dojazd do niego będzie możliwy od strony rzeki Ślęzy. Trwają prace wykończeniowe. Na Klecinie i ul. Kamiennogórskiej pojawią się szlabany. Otwarcie zaplanowano na październik.

Gotowy jest także parking na Osobowicach przy pętli tramwajowej (48 miejsc) oraz powstaje przy ul. Pełczyńskiej (28 miejsc). 70 miejsc postojowych pojawi się w przyszłości na pętli Wrocław Nowy Dwór oraz 121 na pętli tramwajowej Swojczyce.Zgłoś uwagę