wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. ASP: Zobacz, jak projektować sprzęt dla chorych i starszych
ASP: Zobacz, jak projektować sprzęt dla chorych i starszych

Kula inwalidzka, buty ortopedyczne, a nawet wózek na zakupy używany przez osoby starsze nie powinny stygmatyzować tych, którzy z nich korzystają. Wystawa na Uniwersytecie Medycznym pokazuje jak mądrze i ładnie projektować dla chorych i starszych.

Reklama

Tytuł wystawy brzmi „Projektowanie prospołeczne”, jednak w rzeczywistości duża część przedmiotów, mebli, sprzętu medycznego, które zostaną pokazane na wystawie w Centrum Naukowej Informacji Medycznej inspirowana jest historiami z życia autorów prac lub ich bliskich.

Prof. Jan Kukuła z Katedry Wzornictwa ASP pokazuje projekt kuli inwalidzkiej. Można ją chwycić w dwóch miejscach, co ułatwia schodzenie po schodach. Ma także kilka końcówek, na różne pory roku i typ podłoża. Jest tak wyprofilowana, że oparta o stół lub krzesło nie przewraca się. – Do opracowania tego modelu przyczynił się wykładowca z Politechniki, który opowiedział swojemu znajomemu, jakie ma problemy z typowymi kulami – mówi prof. Kukuła.

Inny przykład, konsultantem projektu tacy i naczyń przystosowanych dla osób chorujących na Parkinsona jest wuj autorki. Inna  studentka przygotowała podeszwy i kilka różnych nakładek na nie dla dziewczynki, która musiała chodzić w butach ortopedycznych, brzydkich i ciężkich.

Prof. Jan Kukuła: - Bywa że sprzęt medyczny dodatkowo stygmatyzuje chorego. Niby pomaga, ale jego obsługa wymaga wysiłku, który przy mądrym projektowaniu można przecież wyeliminować.

Na wystawie pokazane zostaną także m.in. modułowe łóżko dla obłożnie chorych, uniwersalny stojak szpitalny, pojemniki dla osób niewidzących lub słabo widzących. Nadzwyczajny jest zestaw sztućców i naczyń dla dzieci z problemami logopedycznymi. Dziecko musi mocno nagimnastykować się, aby zjeść słodycz z quasi-łyżeczki. – Rektor Uniwersytetu Medycznego jest stomatologiem, pracuje w obrębie aparatu mowy, może zainteresuje się tym rozwiązaniem? – zastanawia się głośno prof. Jan Kukuła.

Wystawa prac studentów Katedry Wzornictwa ASP w Centrum Naukowej Informacji Medycznej na Uniwersytecie Medycznym to pierwsze takie wspólne przedsięwzięcie obu uczelni. Jej otwarcie – zaplanowane na 11 kwietnia, godz. 17, poprzedzi krótka prelekcja m.in. autorów projektów. Opowiedzą, jak dochodzili do prezentowanych rozwiązań.

Według prof. Jana Kukuły współpraca wykładowców i studentów ASP i uczelni medycznej może przynieść korzyści w kilku wymiarach. Po pierwsze, to okazja na spotkanie praktyków – medyków mających na co dzień do czynienia z problemami pacjentów. Projektanci mieliby szansę na skorzystanie ich sugestii dotyczących potrzeb osób chorych. Po drugie, większość projektów – na ogół prac dyplomowych – zostaje na papierze.

Prof. Kukuła: - Lekarze mogą pośredniczyć także między projektantami a firmami, które produkują sprzęt medyczny. Działanie w takim trójstronnym zespole znacznie ułatwiłoby prace nad nowymi rozwiązaniami, sprzętami i pomocami medycznymi oraz przeniesienia ich z fazy projektu do rzeczywistości.

Wystawa „Projektowanie prospołeczne” w Centrum Naukowej Informacji Medycznej (ul. Marcinkowskiego 2/6) od 11 kwietnia godz. 17.

Wernisaż wystawy: „Projektowanie prospołeczne”

Wernisaż wystawy: „Projektowanie prospołeczne”

Wernisaż / Wystawa
Termin 11 kwietnia 2016 17:00

Miejsce Centrum Naukowej Informacji Medycznej

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl