Dzień Życzliwości - Wrocław 2013

Żywa Biblioteka, czyli gdzie jest nasza tolerancja

Wypozyczony Były Więzień, Uchodźczyni, Muzułmanka czy Lesbijka


W kinie Nowe Horyzonty można było wypożyczyć nietypową, bo... Żywą Książkę. To akcja, która ma nakłonić ludzi do rozmowy i poznania odmiennych opinii. W tym roku, z okazji Dnia Życzliwości, Żywa Biblioteka miała skłonić czytelników do zastanowienia się, czym jest dla nich tolerancja.

 Idea jest prosta: przychodzisz i rejestrujesz się, jak w zwykłej bibliotece. Niezwykłe jest jednak to, w jaki sposób wypożyczasz książki. I jakie to są książki! Na "półkach" znajdują się ludzie, którzy są przedstawicielami mniejszości kulturowych. Wśród nich między innymi Były Więzień, Uchodźczyni, Muzułmanka czy Lesbijka. Kilkanaście osób, które z chęcią odpowiedzą na każde pytanie.

 Zjawiają się też czytelnicy, którzy wypożyczają książki. Przez 30 minut mają okazję zadać wybranym osobom nurtujące pytania. W zasadzie dotyczące wszystkiego: życia w naszym kraju, podejścia innych ludzi do ich odmienności, problemów, ale i codziennych radości.

 W Kinie Nowe Horyzonty zagościło kilkudziesięciu czytelników. Dla niektórych brakło miejsc, ale to nie był problem, bowiem jedną książkę w tym samym momencie mogło "czytać" kilka osób. Akcja trwała trzy godziny.

 

Jeśli chcecie poznać inne terminy Żywych Bibliotek, zapraszamy Was na sttrony: http://www.zywabiblioteka.pl/ oraz https://www.facebook.com/ZywaBibliotekaZgłoś uwagę