Zmarł mężczyzna znaleziony na działkach

Sprawdzane są miejsca, w których przebywają bezdomni

  • Fot. Źródło: Straż Miejska Wrocławia

    Fot. Źródło: Straż Miejska Wrocławia


Spadek temperatury i mróz powoduje, że osoby bezdomne mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Niepowodzeniem zakończyła się próba udzielenia pomocy bezdomnemu mężczyźnie, znalezionemu we wtorek wieczorem na ogródkach działkowych przy ul. Wejherowskiej. 50-latek był wygłodzony i przemarznięty, a po przewiezieniu do szpitala zmarł.

– Funkcjonariusze na miejscu zastali wyziębionego mężczyznę leżącego w zaroślach, który prosił o pomoc. Był bardzo wygłodzony, zziębnięty, miał silne drgawki a jego stan ogólny był bardzo zły. Na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe, którego zespół zabrał mężczyznę do szpitala. Niestety nie udało się go uratować – mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia.

Jeżeli widzisz kogoś kto może potrzebować pomocy zadzwoń na numer alarmowy Straży Miejskiej Wrocławia tel. 986, Policji 997 lub wspólny numer służb ratowniczych 112.

Przez całą zimę, specjalny patrol strażników miejskich i pracowników miejskiego ośrodka pomocy społecznej, dwa razy w tygodniu kontroluje miejsca, w których na terenie miasta mogą przebywać osoby bezdomne.

– Mamy około 20 telefonów dziennie w tych sprawach. Każdą informację sprawdzamy i jeżeli możemy, to pomagamy – zaznacza rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnicy miejscy i pracownicy socjalni MOPS-u, w godzinach popołudniowych i wieczornych sprawdzają ogródki działkowe, klatki schodowe, pustostany i place budów – a więc miejsca, w których koczują bezdomni.

– Mówimy gdzie na terenie miasta można otrzymać pomoc. Proponujemy przewiezienie do noclegowni czy ogrzewalni. Problem w tym, że nie zawsze jesteśmy skuteczni, bo niektórzy odmawiają przyjęcia pomocy – zaznacza Sławomir Chełchowski i dodaje, że takie działania prowadzone są również razem z wrocławską policją.

– Nasze patrole informują gdzie osoby bezdomne mogą przenocować, zjeść, umyć się czy otrzymać ubranie – dodaje st. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Podczas mrozów noclegownie i schroniska nie odmawiają pomocy nawet osobom po spożyciu alkoholu.

jr

Schroniska i noclegownie

Zgłoś uwagę