wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław przystąpił do Compact of Mayors

Wrocław przystąpił do Compact of Mayors

Compact of Mayors to największe na świecie wspólne przedsięwzięcie burmistrzów i liderów miast, mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przygotowanie się do skutków zmian klimatu.

Reklama

Liderem Konwencji Burmistrzów jest Michael R. Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku, obecnie specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. miast i zmian klimatycznych. To właśnie Bloomberg zaprosił nasze miasto do tego przedsięwzięcia.

Przystępując do Compact of Mayors, jako piąte polskie miasto (po Warszawie, Gdańsku, Tarnowie i Rybniku), zobowiązaliśmy się przez najbliższe trzy lata do publicznego raportowania:

  • inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych,
  • zagrożeń klimatycznych na jakie narażone jest nasze miasto,
  • naszego celu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • wrażliwości na zmiany klimatu miasta,
  • naszych planów odnośnie przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji.

Miasta odpowiadają dzisiaj za 70 proc. światowej emisji CO2 związanej z produkcją energii. Dane zebrane poprzez Konwencję Burmistrzów pomogą ocenić skutki, jakie działania miast mają na globalne emisje gazów cieplarnianych i ryzyko związane z klimatem. Pozwoli to na otwarty i jawny dostęp do danych klimatycznych miast, które mogą następnie zostać użyte przez rządy państw, prywatnych inwestorów, społeczeństwo lub naukowców.

Konwencja kieruje się maksymą urzędującego przez trzy kadencje byłego Burmistrza Nowego Jorku oraz Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Miast i Zmiany Klimatu, Michaela R. Bloomberga: „Nie możesz zarządzać tym, czego nie potrafisz zmierzyć”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl