Zbigniew Cybulski: 50.rocznica śmierci. Przegląd filmów

Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych) przygotowuje specjalny program wydarzeń z okazji 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Będzie przegląd filmów, odsłonięcie popiersia aktora, specjalny koncert. Pokazy obrazów z gwiazdą polskiego kina w roli głównej przygotowuje także Kino Nowe Horyzonty. A na dworcowym peronie 3, gdzie w zimowy poranek 8 stycznia zginął Zbigniew Cybulski, zapłoną, jak zawsze, znicze od fanów.


Wspominając Zbyszka w CeTA

Z dawną Wytwórnią Filmów Fabularnych Zbigniew Cybulski związany był przez lata. Tutaj powstały filmy, które przyniosły mu wielką popuularność, przede wszystkim „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza, a wreszcie „Rękopis znaleziony w Saragossie”, którym zachwyca się sam Martin Scorsese. – Wytwórnia spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego – mówi Robert Banasiak, dyrektor CeTA. – W rocznicę śmierci aktora chcemy przypomnieć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem – dodaje.

W niedzielę 8 stycznia od 17.00 specjalne wydarzenie w CeTA prowadzone przez Wandę Ziembicką-Has, wdowę po wybitnym reżyserze Wojciechu Jerzym Hasie. Najpierw odsłonięcie popiersia Zbyszka Cybulskiego autorstwa Jacka Spychalskiego z CeTA, który przygotowywał je od kilkunastu miesięcy, następnie pokaz filmu  „Pokolenia” Janusza Zaorskiego, pełnometrażowego filmu fabularno-dokumentalnego, w którym polską historię współczesną opowiada się z pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Janusz Zaorski będzie gościem spotkania w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, a wieczór zakończy koncert piosenek związanych z aktorem. Przegląd filmów aktora zaplanowano od poniedziałki 9 do czwartku 12 stycznia. Widzowie nieodpłatnie obejrzą filmy (dwa dziennie, start o 17.30), m.in. „Jak być kochaną” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”.

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego w CeTA

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego w CeTA

Wydarzenie kinowe / Fabularny
Termin od 8 stycznia 2017 do 12 stycznia 2017

Miejsce Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)

Zobacz

i...w Nowych Horyzontach

Kinie Nowe Horyzonty także zaplanowano mini-przegląd filmów ze Zbyszkiem Cybulskim. Start 6 stycznia („Popiół i diament”), a 7 „Pociąg”, zaś w rocznicę śmierci „Giuseppe w Warszawie”, gdzie zagrał malarza Staszka w okupowanej Warszawie. Wszystkie seanse rozpoczynają się o 18.00, bilety kosztują 15 zł. A w niedzielę 8 stycznia spacer wrocławskimi śladami Zbyszka z Maciejem Żurawskim w roli przewodnika.

Przegląd Filmów ze Zbigniewem Cybulskim w Nowych Horyzontach

Przegląd Filmów ze Zbigniewem Cybulskim w Nowych Horyzontach

Wydarzenie kinowe / Fabularny
Termin od 6 stycznia 2017 do 8 stycznia 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz
Zgłoś uwagę