Wzorcowa rekonstrukcja na wzorcowym osiedlu

Odbudowano przedszkole WuWy

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  Odbudowany budynek będzie Centrum Szkoleniowo-Informacyjnym Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów; fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów; fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  Budynek zbudowano dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w 1929 r. powstało nowoczesne, modernistyczne przedszkole autorstwa Paula Heima i Alberta Kemptera; fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  – To była najszybsza budowa XXI wieku – mówił Zbigniew Maćków; fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  W budynku będą prowadzone szkolenia, wyświetlane filmy o architekturze, będzie także stała wystawa o WuWie dla licznych turystów odwiedzających to miejsce; fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  fot. UM Wrocławia

 • Odbudowane przedszkole WuWy

  Uroczyste przecięcie wstęgi; fot. UM Wrocławia


– To była najszybsza budowa XXI wieku – mówił Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. To właśnie Izba będzie miała swoją siedzibę na miejscu dawnego przedszkola.

Budowa rzeczywiście przebiegała w ekspresowym tempie. Pozwolenie na budowę wydano w marcu 2012 r, prace rozpoczęły się rok później. Dzisiaj miało miejsce uroczyste otwarcie. – Była to rekonstrukcja oparta na oryginalnej metodzie szkieletu drewnianego – mówi Piotr Fokczyński, wiceprzewodniczący Izby.

Budynek zbudowano dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w 1929 r. powstało nowoczesne, modernistyczne przedszkole autorstwa Paula Heima i Alberta Kemptera. Placówka była wówczas częścią wystawy „Mieszkanie i miejsce pracy" –"Wohnung und Werkraum Ausstellung".

Budynek w 2006 roku przeszedł w prywatne ręce i szybko popadał w ruinę po pożarze w tym samym roku.

Odbudowano go za 1,5 mln zł, m.in. dzięki wsparciu UE. Podczas prac przypadkowo odkryto brodzik po fontannie, która była umieszczona przed głównym wejściem do przedszkola. – Fontanna także będzie odrestaurowana, a jej odkrycie sprawiło nam wielką niespodziankę - podkreślił Piotr Fokczyński.

– Chcemy tutaj prowadzić szkolenia, prezentować filmy o architekturze oraz przygotować stałą wystawę o WuWie dla licznych turystów odwiedzających to miejsce – wymienia Zbigniew Maćków.

Odbudowane przedszkole wpisuje się w program remontu całej WuWy. Właściciele domów, które znajdują się na tym osiedlu, mogą skorzystać o dofinansowanie nawet 70 proc. kosztów wymiany okien czy prac przy remoncie elewacji. – Cieszymy się, że kiedy myślimy o Europejskiej Stolicy Kultury i projekcie Nowych Żernik, pamiętamy o tym, co było pierwowzorem – dodaje wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

Centrum Szkoleniowo-Informacyjne Dolnośląskiej Izby Architektów znajduje się przy ul. Wróblewskiego 18.

Arkadiusz Cichosz

Zgłoś uwagę