Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

Tytuł Światowej Stolicy Książki 2016


W środę, 25.06.2014 Wrocław otrzymał przyznawany co roku przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2016.  Komitet selekcyjny wyróżnił Wrocław "za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów", a zwłaszcza "za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym".

Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, przekazała osobiste gratulacje dla miasta: - "Wrocław przygotował wybitny program nakierowany na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok", powiedziała.

- Ten tytuł z pewnością wzmocni program literacki przygotowywany w kontekście pełnienia przez Wrocław tytułu ESK 2016. Liczymy na efekt synergii pomiędzy wydarzeniami zorganizowanymi w ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO a programami i projektami przygotowywanymi z okazji ESK 2016 - mówi Krzysztof Maj, dyrektor Wrocławia ESK 2016.

 

Światowa Stolica Książki

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 roku. W związku z rosnącym sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło rozszerzyć swoje działania o Światową Stolicę Książki, która od 2001 wybierana jest na roczną kadencję. Do komisji przyznającej tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO zaprosiło przedstawicieli z Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowej Federacji Sprzedawców Książek. Uwzględnienie tych instytucji zapewnia, że wszystkie trzy największe grupy w branży wydawniczej mają wpływ na wybór Światowej Stolicy Książki. Najważniejsze kryteria którymi sugeruje się komisja przyznająca tytuł to  zaangażowanie danego miasta w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz stworzenie programu który przyniesiedługofalowe korzyści dla zaangażowanych partnerów i całego społeczeństwa.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt w roku 2001, a przez następne trzynaście lat miasta takie jak Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013) zostały nagrodzone tym wyróżnieniem UNESCO. Aktualnie Port Harcourt w Nigerii sprawuje rolę Światowej Stolicy Książki, a w roku 2015 przejmie ją Incheon w Korei Południowej. 

Najbliższą okazją do świętowania Światowej Stolicy Książki we Wrocławiu będzie Europejska Noc Literatury, która odbędzie się w sobotę 28 czerwca. O Europejskiej Nocy Literatury czytaj tutaj.

 

materiały prasoweZgłoś uwagę