Wrocław z tytułem Miasta Literatury UNESCO

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury odpowiada za napisanie zwycięskiej aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, choć pomysł zasugerował prezydent Jacek Sutryk. Zachwycona werdyktem jest także noblistka Olga Tokarczuk, członkini rady programowej Wrocławskiego Domu Literatury. „Być może dziwnie to zabrzmi w moich ustach, ale to naprawdę najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia. Bardzo się cieszę z tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia!” – napisała.  


Książka filarem Wrocławia

Radości nie krył też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który napisał na profilu na Facebooku: „Naszym filarem od lat jest książka. Wielka duma!!!” odnosząc się do słów Audrey Azoulay, dyrektor generalnej UNESCO, która uzasadniając swój tegoroczny wybór 66 Miast Kreatywnych UNESCO podkreślała: „Na całym świecie te właśnie miasta, każde na swój sposób, czynią kulturę filarem, a nie dodatkiem swoich strategii” podkreślając znaczenie dla młodych pokoleń.

 

Oprócz Wrocławia obecnie tytuł Miasta Literatury UNESCO posiada jeszcze Kraków (otrzymał go w 2013 roku). Ponadto wśród polskich miast inne tytuły – Miasta Muzyki UNESCO mają Katowice (2015), a Miasta Filmu UNESCO Łódź (2017).

66 Miast Kreatywnych w 2019 roku

W tym roku dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay (dawna francuska minister kultury i komunikacji) wyznaczyła 66 Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinach:

  • Design
  • Gastronomia
  • Film
  • Literatura
  • Muzyka
  • Rzemiosło i sztuka ludowa
  • Sztuka Mediów

Wrocław został uznany Miastem Literatury UNESCO, podobnie jak m.in. ukraińska Odessa, fińskie Kuhmo, czy brytyjskie Exeter. Najpierw Wrocław musiał jednak napisać aplikację. Jak się udało? „Nie było lekko, ale zakasaliśmy rękawy i w zespole Wrocławskiego Domu Literatury zasiedliśmy do pracy. Zarwaliśmy kilka nocy, wypiliśmy duże ilości kawy i aplikację napisaliśmy. I jest!” – nie kryją radości pracownicy Wrocławskiego Domu Literatury.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Co czeka nas w związku z tytułem Miasto Literatury UNESCO dowiemy się niebawem. Wiadomo, że Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (istniejąca od 2004 roku) była partnerem Wrocławia już podczas realizowania programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a następnie Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Program Sieci Miast Kreatywnych ma zadanie „wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Przyłączając się do Sieci miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym” czytamy na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Co istotne, tytuł Miasta Literatury UNESCO dodaje nie tylko prestiżu, wpływa także na zwiększenie turystyki i ma wpływ ma rozwój gospodarki.Zgłoś uwagę