WPT: Dobry start inkubatora przedsiębiorczości

Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii Wrocławskiego Parku Technologicznego  działa już od roku. W tym czasie stał się dobrze znanym miejscem na startupowej mapie Wrocławia.

  • Wrocławski Park Technologiczny, fot. WPT


Dzięki inkubatorom przedsiębiorczości, osoby które chcą spróbować swoich sił w biznesie, mogą się sprawdzić bez ponoszenia wysokich nakładów na organizację biura.
Na początku 2015 r. do nowego inkubatora WPT wprowadzały się pierwsze startupy. W chwili oficjalnego otwarcia swoją działalność rozpoczynało tam 19 firm. Dziś na dwóch tysiącach metrów kw. jest prawie 60 startupów.

- Kilka dni temu ostatnie wolne biuro oglądało dwóch zainteresowanych - mówi Małgorzata Dynowska, zastępca Dyrektora ds. Inkubacji i Rozwoju Firm WPT. - Warto jednak nas odwiedzać, bowiem prowadzimy listę rezerwową i jak tylko któraś firma skończy inkubację, oferujemy miejsce osobom zainteresowanym współpracą z nami.

Do inkubatora młodych przedsiębiorców przyciąga biznesowa atmosfera, możliwość współpracy i wymiany doświadczeń z innymi poczatkującymi. Ważne są też preferencyjne stawki wynajmu powierzchni biurowych. Startupowcy cenią też możliwość korzystania z sal konferencyjnych, szkoleń, warsztatów, porad prawnych i księgowych. Do dyspozycji jest także nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna oraz platforma usług typu Cloud Computing, oferująca możliwość korzystania z szerokiej gamy oprogramowania bez konieczności zakupu licencji we własnym zakresie.

- Inkubator to miejsce, gdzie spotyka się wiele firm, które wzajemnie mogą wymieniać się swoimi produktami i usługami, a przy tym bardzo szybko uczyć się wymagań rynku. Atutem jest też dostęp do nowoczesnej przestrzeni konferencyjno-biurowej, dzięki której wizerunek firmy na starcie jest dużo lepszy - mówi Piotr Rek z Zeccera, startupu, który umożliwia studentom darmowe drukowanie na uczelniach w całej Polsce.

W IPiT rozwijana jest też firma All in Data, która wykorzystując w praktyce metody naukowe, w tym analizę danych i big data, rozwiązuje problemy biznesowe. Ich usługi pomagają zmniejszyć koszty lub poprawić jakość produktów.

 - Decyzja o ulokowaniu naszego biura właśnie w tym miejscu zapadła przez wzgląd na lokalizację i stosunek jakości do ceny. Prestiżu dodaje także instytucja jaką jest Wrocławski Park Technologiczny - mówi Urszula Jakubowska z All in Data.
W inkubatorze dominuje branża IT - blisko połowa firm tworzy rozwiązania wykorzystywane w internecie. Inne obecne w IPiT branże to marketing, edukacja, biotechnologia i energetyka.
- Dzięki potężnemu wsparciu Prezydenta Wrocławia oraz zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego stworzyliśmy miejsce, które mocno wspiera odważnych i kreatywnych w zakładaniu biznesu - mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego. - WPT to idealna przestrzeń dla każdego, kto ma pomysł na biznes i pragnie go zrealizować.

We Wrocławski Parku Technologicznym od 10 lat działa też Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, do którego mogą zgłaszać się studenci, absolwenci bądź pracownicy naukowi planujący otworzyć biznes.

wpt



Zgłoś uwagę