Wirtualny doradca mieszkańca w Urzędzie Miejskim

Wirtualny Doradcy Mieszkańca służy już swoją pomocą mieszkańcom Wrocławia. Za jego powołanie do życia odpowiedzialne było Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu.

  • fot: mat. prasowe


Wirtualny Doradca Mieszkańca dostępny jest na stronie www.bip.um.wroc.pl. Jego zadanie to usprawnienie wyszukiwania niezbędnych informacji na stronach Biuletynu Informacji Publicznej we Wrocławiu. System informatyczny przygotowany na tysiące pytań  mieszkańców. Pomocny będzie także urzędnikom.

Wirtualny Doradca Mieszkańca to system dialogowy oparty na czacie, który symuluje rozmowę z prawdziwą osobą, prowadząc użytkownika po stronie BIP do właściwej odpowiedzi.  W dalszym ciągu będą również  dostępne działające systemy pomocy dla interesantów.

Głównym elementem architektury jest silnik Bazy Wiedzy. Odpowiada on za odpowiednią organizację oraz zarządzanie Bazą Wiedzy obszaru, w którym działa Wirtualny Agent. To tutaj zaszyte są mechanizmy komunikacji z Bazą Wiedzy za pomocą języka naturalnego. Tutaj także działają algorytmy odpowiedzialne za kontekstowe rozpoznawanie znaczeń oraz autouzupełnienie kontekstowe wprowadzanych zapytań. Co ważne, silnik potrafi także radzić sobie z błędami w pisowni, popełnionymi przez użytkownika. Wirtualny Doradca potrafi rozpoznać  język naturalny, w tym pytania użytkowników zadanych w naturalny sposób w zdaniu, bez konieczności podawania słów kluczowych. 

Co ważne dla dalszego rozwoju Wirtualnego Doradcy, usługa oferuje także system gwiazdek, formularzy oraz komentarzy, które służą do oceny satysfakcji użytkownika z uzyskanej odpowiedzi. Wyniki tych ankiet posłużą do wprowadzenia zmiań, które jeszcze bardziej usprawnią obsługę klientów.

Rozwiązanie „Wirtualny Doradca” to innowacyjne oprogramowanie, wykorzystywane na świecie przez tysiące klientów, w tym administrację, do optymalizacji procesów obsługi Klienta. Oferowane rozwiązanie należy do grupy tzw. intelligence customer interaction solutions i wykorzystuje integrację dźwięku oraz video z mechanizmami sztucznej inteligencji - mówi Dariusz Jędryczek -  dyrektor Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu.

Jak zakładają pracownicy CUI, system informatyczny Wirtualny Doradca Mieszkańca, w długim okresie m.in.:

  • zmniejszy wykluczenie cyfrowe obywateli poprzez znaczące ułatwienie korzystania z systemu w szczególności osobom, które preferują kanał tekstowy nad telefonicznym,
  • obniży koszty wsparcia systemu - ze wspólnej Bazy Wiedzy korzystać będą wszystkie linie wsparcia - od Wirtualnego Doradcy, przez konsultantów Contact Center, po urzędników,
  • dostarczy wielu ważnych statystyk,
  • zwiększy przyjazność korzystania z pomocy.

Zapraszamy do korzystania z pomocy Wirtualnego Doradcy.Zgłoś uwagę