Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych

Prawosławni i grekokatolicy świętują Wielkanoc. Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczęły się w czwartek i potrwają do 1 maja, czyli niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Woskresienije Christowe).


W tym roku Wielkanoc najpierw obchodzili katolicy, a 5 tygodni później prawosławni i grekokatolicy.

– Katolicy już o Wielkanocy zapomnieli, a my święta dopiero obchodzimy – mówi ks. biskup Włodzimierz Juszczak z Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. – Tegoroczne święta będziemy przeżywać razem z artystami z Ukrainy, którzy przyjechali na Miesiąc Lwowski we Wrocławiu oraz tymi Ukraińcami, którzy tu pracują i uczą się. Życzę wszystkim, by te święta były radosne nie tylko zewnętrznie, ale duchowo, żebyśmy mówili o tajemnicy naszego zbawienia, które dokonuje się przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. Najważniejszy jest pokój i tego pokoju boskiego i ludzkiego wszystkim życzę – mówi biskup.

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Uroczyste paschalne nabożeństwo zwane Jutrznią paschalną odprawiane jest w nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchownych i wiernych, kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi. Symbolizuje to odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w niedzielę rano. Wierni spotkają się w świątyniach na Jutrzni paschalnej.

– Zmartwychwstanie Pańskie to dla chrześcijan największe ze świąt – dodaje ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, proboszcz parafii prawosławnej św.św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

W 2014 roku święta Wielkanocne wspólnie obchodzili chrześcijanie Wschodu i Zachodu. Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. A w Cerkwi prawosławnej dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. Najbliższa taka okazja będzie w 2017 r.

Zgłoś uwagę