Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych

Prawosławni i grekokatolicy w tym roku Wielkanoc świętują tydzień później. Wielkanocna niedziela przypada 28 kwietnia. W obrządkach wschodnich święta trwają trzy dni. W drugi dzień świąt grekokatolicy i prawosławni odwiedzają na cmentarzach groby swoich bliskich.

  • Niedziela Palmowa

  • Niedziela Palmowa

  • Niedziela Palmowa


Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy. 

Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczną się w czwartek, 25 kwietnia, i potrwają do 28 kwietnia, czyli niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Woskresienije Christowe).

Wspólne świętowanie przypada dopiero na rok 2025 i będzie to 20 kwietnia.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia), na których pod koniec wynosi się Płaszczenicę – rodzaj ikony/płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci. Umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, sera, wędlin, paschy. Tradycyjnie do koszyczków wkłada się też świeczki. 

Katedra greckokatolicka, pl. Nankiera

  • W Wielki Czwartek, 25.04, liturgia św. Bazylego o godz. 10.00. O godz. 18.00 Jutrznia Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej)
  • W Wielki Piątek, 26.04 o godz. 18.00 weczirnia, na których pod koniec wynosi się płaszczanicę – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po jego śmierci, owiniętego w płótno
  • W Wielką Sobotę, 27.04, o godz. 9.00 nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. O godz. 22.00 jutrznia paschalna, liturgia paschalna (poświęcenie pokarmów)
  • Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną (28.04) od godz. 7.00 (poświęcenie pokarmów). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną. Poprzedza ją procesja wokół świątyni. O godz. 17.00 – liturgia
  • Wielkanocny Poniedziałek, 29.04. godz. 10.00 oraz 18.00 – liturgia

Katedra prawosławna, ul. św. Mikołaja

  • 26.04, Wielki Piątek, godz. 14.00; wieczernia z wyniesieniem Płaszczenicy, godz. 18.00 Jutrznia z obrzędem pogrzebu
  • 27.04, Wielka Sobota, święcenie święconek – 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00; 17.00; 18.00; 19.00; 20.00; 21.00

Dni wolne dla pracowników różnych wyznań

Szacuje się, że we Wrocławiu może przebywać ok. 100 tys. Ukraińców. Część z nich to osoby niewierzące, ale są w tej grupie prawosławni i grekokatolicy. Oni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem juliańskim. Pracując w Polce mogą się starać o dni wolne na swoje święta.

Pracownicy wyznający wiarę inną niż katolicka mają prawo do dni wolnych od pracy w czasie swoich świąt religijnych – zasady, przepisy.Zgłoś uwagę