Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych. Zobacz w internecie i TV

Prawosławni i grekokatolicy w tym roku Wielkanoc świętują tydzień później. 12 kwietnia przypadała Niedziela Palmowa zwana też Kwietną albo Wierzbową, która rozpoczęła Wielki Tydzień. Również wierni obrządków wschodnich muszą świętować Zmartwychwstanie Pańskie w zmienionej pandemią koronowirusa rzeczywistości.


Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach związanych z koronaworusem. W świątyniach nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. Dlatego wielkanocne modlitwy można oglądać w telewizji lub internecie.

Święta w różnych terminach

Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy. 

Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczną się w czwartek, 16 kwietnia, i potrwają do 19 kwietnia, czyli niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Woskresienije Christowe).

Wspólne świętowanie przypada dopiero na rok 2025 i będzie to 20 kwietnia.

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia), na których pod koniec wynosi się Płaszczenicę – rodzaj ikony/płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci. Umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, sera, wędlin, paschy. Tradycyjnie do koszyczków wkłada się też świeczki. 

Wielkanoc w czasie epidemii

Nabożeństwa z wrocławskich cerkwi, prawosławnej i grekokatolickiej, można oglądać w telewizji oraz internecie.

Co niedzielę transmituje je TVP Kultura (godz. 7.40 cerkiew prawosławna, godz. 9.00 katedra greckokatolicka. 

Katedra greckokatolicka, pl. Nankiera

  • W Wielki Czwartek, 16.04, liturgia św. Bazylego o godz. 10.00. O godz. 17.00 Jutrznia Męki Pańskiej (Utrenja Strastiej), transmisja TVP3
  • W Wielki Piątek, 17.04 o godz. 7.00 weczirnia, na których pod koniec wynosi się płaszczanicę – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po jego śmierci, owiniętego w płótno. Transmisja godz. 7.00, TVP Kultura.
  • W Wielką Sobotę, 18.04, o godz. 10.00 nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. 
  • Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną (19.04), od godz. 9.00 transmisja TVP Kultura

Katedra prawosławna, ul. św. Mikołaja

Cerkiew transmituje na żywo wszystkie nabożeństwa od Wielkiego Czwartku do III dnia Paschy włącznie. Nabożeństwa można oglądać bezpośrednio na facebooku katedry 

Harmonogram transmisji:

  • 16.04 – Wielki Czwartek, godz. 8.00 Liturgia - Wspomnienie Mistycznej Wieczerzy, godz. 17.00 - Jutrznia Wielkiego Piątku – 12 Ewangelii Męki Pańskiej
  • 17.04 – Wielki Piątek, godz. 14.00 - Wieczernia z wyniesieniem Płaszczenicy, godz. 18.00 - Jutrznia z obrzędem pogrzebu
  • 18.04Wielka Sobota, godz. 8.00 - Liturgia
  • 18/19.04 – NIEDZIELA - Zmartwychwstanie Pańskie, godz. 23.20 - Nabożeństwo Paschalne
  • 20.04 – Poniedziałek Paschalny, godz. 9.00 - Boska Liturgia
  • 21.04 – Wtorek Paschalny, godz. 9.00 - Boska Liturgia

Czytaj też: Великдень у греко-католиків і православних християнZgłoś uwagę