Szachowy arcymistrz o grach politycznych

Od rosyjskich opozycjonistów po prezydentów państw, od amerykańskich analityków politycznych po przedstawicieli polskiego rządu – lista gości Wrocław Global 2015 jest pełna znakomitości z całego świata.


Biorąc pod uwagę rangę stanowiska to Kolinda Grabor, prezydent Chorwacji, będzie najważniejszym gościem szóstej edycji Wrocław Global Forum. Wśród kilkuset osób, które w tym roku wezmą udział w spotkaniach we Wrocławiu jest dużo więcej osób znanych, cenionych, ważnych.

Z pewnością istotne będą spotkania z Garri Kasparowem. W latach 80. i 90. pisano o nim przede wszystkim w rubrykach sportowych, to szachowy arcymistrz, jeden z najważniejszych w XX wieku. Po zakończeniu kariery sportowej w 2005 r. Kasparow zaangażował się w politykę, Jest jednym z najbardziej znanych krytyków rządów Wladimira Putina, a od trzech lat jest szefem Fundacji Praw Człowieka.

W ubiegłym roku w Wrocław Global Forum uczestniczył prof. Zbigniew Brzeziński, sowietolog, Doradca ds. Bezpieczeństwa prezydenta Jimmiego Cartera. Teraz do Wrocławia swój przyjazd zapowiedział jego syn – Ian Brzeziński, ceniony komentator polityczny, ekspert specjalizujący się w zakresie bezpieczeństwa i spraw zagranicznych. Brzeziński ma za sobą pracę w Pentagonie, jest współpracownikiem Atlantic Council.

Zza Atlantyku do Polski przyjedzie Richard Stengel, Podsekretarz Stanu USA, Amerykę reprezentować będzie Jeanne Shaheen. Senator weźmie udział w dyskusji ze Stephenem J. Hadley na temat roli Ameryki w Europie. Ten drugi to konserwatywny polityk amerykański, były Doradca ds. Bezpieczeństwa Prezydenta, brał udział w piątym Wrocław Global Forum. Jego dyskusja z Radosławem Sikorskim, wtedy Ministrem Spraw Zagranicznych, była jednym z najciekawszych spotkań ubiegłorocznej edycji WGF. Były szef polskiej dyplomacji znów odwiedzi Forum, tym razem jako Marszałek Sejmu.

Podczas WGF mocno reprezentowany będzie polski rząd. Tak jak w ubiegłym roku we Wrocławiu pojawi się Tomasz Siemioniak, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej. Swój udział w WGF zapowiedział Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, obecny będzie wiceszef resortu Rafał Trzaskowski.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.



Zgłoś uwagę