We Wrocławiu odsłonięto tablicę pamięci czeskich antyfaszystów

23 stycznia br. odsłonięto tablicę, upamiętniającą 1000 Czechów, zamęczonych i zamordowanych w latach 1939-1945 w Breslau na terenie więzienia przy dzisiejszej ul. Kleczkowskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych województwa i miasta, a także potomkowie ofiar.

  • tablica, prezydent, wrocław

    Kwiaty pod tablicą, umieszczoną na murze więzienia, w imieniu Wrocławia złożył prezydent Jacek Sutryk, fot. UM

  • Uczestnicy wrocławskiej uroczystości, fot. UM

  • Wśród uczestników wrocławskiej uroczystości byli świadkowie historii – potomkowie czeskich ofiar nazizmu, fot. UM


Czesi, oprócz Polaków, byli naliczniejszą grupą narodową, która została zamordowana przez Niemców w więzieniu na Kleczkowie. Działo się to już od 1939 r., gdy zwożono do miasta tych, którzy m.in. walczyli w czeskim niepodległościowym podziemiu i partyzantce.

Więźniowie trafiali aż do Breslau, ponieważ Niemcy nie dawali sobie rady z wykonywaniem szybko wyroków śmierci na ogromnej liczbie czeskich skazańców w Protektoratcie Czech i Moraw.

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Wcześniej gospodarz Wrocławia gościł czeskiego dyplomatę w Sukiennicach, fot. UM

Na Kleczkowskiej czescy antyfaszyści byli gilotynowani, a pod koniec wojny już zabijani strzałem w tył głowy. Nawet w dniu kapitulacji Festung Breslau – 6 maja 1945 r. – egzekucję wykonano na 50 Czechach.

W sumie, w ciągu blisko sześciu lat hitlerowcy zgładzili około 1000 Czechów, którzy przeciwstawiali się okupantowi, co przypomnieli m.in. w dniu odsłonięcia tablicy pamięci na murze wrocławskiego więzienia ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Ivan Jestřáb i radca Ambasady RP w Pradze Marzena Krajewska.

Na kamiennej tablicy znajduje się napis w trzech językach – czeskim, polskim i angielskim:

W tym więzieniu w latach 1939-1945 Niemcy zamordowali lub zamęczyli prawie 1000 czeskich antyfaszystów. Narody czeski i polski nigdy nie zapomną o ofiarach nazizmu

pod którym podpisali się:

Członkowie Rodzin Ofiar, Czeski Związek Bojowników o Wolność, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe.Zgłoś uwagę