Nr projektu Nr projektu 116
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
“Wrocław oddycha sztuką”. Wspólne tworzenie antysmogowych murali przez młodzież. [WBO 2026]
- inne
-
Budżet zgłoszony 500 000 zł
Komentarz UMW po I etapie oceny
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie we Wrocławiu serii ekologicznych murali, współprojektowanych i wykonanych przez lokalną młodzież pod opieką profesjonalnych artystów. Kluczowym elementem jest użycie innowacyjnych farb fotokatalitycznych (antysmogowych), które pod wpływem światła neutralizują tlenki azotu i oczyszczają miejskie powietrze. Proces obejmuje: otwarte warsztaty projektowe dla młodych (14-17 lat), naukę technik street-artu oraz wspólne malowanie wielkoformatowych ścian. Każdy mural zostanie wyposażony w tablicę edukacyjną z kodem QR informującym o technologii oczyszczania powietrza. Projekt łączy sztukę i twórczość z działaniami na rzecz ekologicznego środowiska.
Uzasadnienie projektu
„Wrocław Oddycha Sztuką” odpowiada na dwa ważne wyzwania: problem smogu oraz potrzebę aktywizacji młodzieży. Zanieczyszczenie powietrza jest aktualnym problemem we Wrocławiu. Zastosowanie farb antysmogowych to realne wsparcie dla zdrowia mieszkańców - 1 m^2 muralu redukuje zanieczyszczenia jak jedno drzewo. Projekt pozwala młodym ludziom wykazać zdolności twórcze, w tym możliwość integrowania się w spólnotę rówieśników, oraz daje realny wpływ na estetykę ich miasta. Warsztaty i wspólne wcielenie pomysłów w rzeczywistość to innowacyjne połączenie ekologii i kultury.
Grupa beneficjentów projektu
Młodzież wrocławska, mieszkańcy budynków/osiedli, użytkownicy przestrzeni publicznej, mieszkańcy wrocławia i turyśći.Bezpośrednio: 150 osób (uczestnicy).
Pośrednio: ok. 300 000 osób
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
150
Elementy projektu
1 x Ustalenie zgód, wyznaczenie kierownika projektu oraz innych osób uprawnionych
5 x Wybór i przygotowanie elewacji
1 x Cykl warsztatów projektowych dla młodzieży
1 x Przeprowadzenie naboru dla osób w wieku 15–25 lat (rekrutacja otwarta)
1 x Warsztaty z profesjonalnymi artystami street-artu dotyczące kompozycji, technik malarskich
1 x Zakup specjalistycznych materiałów
1 x Realizacja murali (Etap wykonawczy)
1 x Umieszczenie tablic informacyjnych/QR kod przy każdym muralu, wyjaśniających cele projektu.
Lokalizacja
Pominięto mapę i przeniesiono do sekcji poniżej.
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Stare Miasto Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Konkretna lokalizacja (wybór budynków) nie jest podana. Projekt obejmuje całe miasto.
Projekt został oceniony negatywnie. Wskazana przez Lidera działka nie należy do Gminy Wrocław. Sam Lider również wskazał, że nie podano jeszcze konkretnych miejsc wykonania prac. Określenie, że projekt obejmuje całe miasto, jest zbyt ogólne i nie pozwala na prawidłową ocenę i wycenę projektu. Konieczne jest dokładniejsze określenie miejsca realizacji projektu. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 2) i 5) oraz § 7 ustęp 2 punkt 1) Uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.