TIFF Open 2021 – zaczął się nabór do konkursu

Dziś, 12 kwietnia, zaczął się nabór zgłoszeń do TIFF Open 2021, otwartego konkursu, który odbywa się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival. Termin nadsyłania projektów upływa 16 maja o godz. 23.59. 

  • tiff open


TIFF Open to możliwość pokazania swoich projektów przez te osoby, które wykorzystują w tej twórczości medium fotografii, niezależnie od tego, czy są profesjonalistami czy amatorami i jakim dorobkiem już się mogą pochwalić.

O warunkach udziału więcej piszemy:

Nabór do TIFF Open 2021

Nabór do TIFF Open 2021

Konkursy
Termin od 12 kwietnia 2021 do 16 maja 2021

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Co roku na konkurs wpływają setki zgłoszeń, spośród których jury wybiera i nagradza prace tych twórców, którzy mają świeże, nieszablonowe spojrzenie na fotografię oraz oryginalne, autorskie projekty artystyczne.

Organizator TIFF Open – TIFF Festival/TIFF Collective, wsperany finansowo przez gminę Wrocław, czeka do 16 maja br. na projekty fotograficzne, powstałae w ostatnich latach. – Przysyłajcie do nas to, z czego jesteście dumni – prace, które najlepiej reprezentują Was, Waszą twórczość i fascynacje – apeluje.

Prace oceniać będzie w tym roku jury w składzie: Kamila Bondar (prezeska zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING), Łukasz Rusznica (TIFF Festival, Miejsce przy Miejscu 14) i Monika Muszyńska (TIFF Festival, BWA Wrocław). Wybierze również co najmniej trzy najlepsze cykle, których autorów zaprosi do współtworzenia wspólnej wystawy w ramach 11. TIFF Festival – czynnej od 3 września od 3 października br. w galerii Miejsce przy Miejscu 14, filii wrocławskiego Ośrodka Postaw Twórczych.

Laureaci konkursu będą też uczestniczyć w spotkaniach autorskich i oprowadzaniach autorskich w czasie trwania festiwalu. Również prace co najmnie czterech wyróżnionych osób zaprezentowane zostaną podczas serii spotkań online z ekspertami dla publiczności festiwalu we wrześniu.

W przygotowaniach do prezentacji podczas festiwalu (jak i w czasie jego trwania) zwycięzcom konkursu zostanie udzielone pełne, profesjonalne wsparcie w realizacji ich autorskich projektów – merytoryczne, promocyjne oraz produkcyjne. 

SHIFTERS Marty Bogdańskiej, jedna z wystaw TIFF Open 2020, fot. Jerzy Wypych

O TIFF Festival 2021 – słowo od organizatora

Ten rok to czas regeneracji.

Wiemy, że czeka nas wiele wyzwań i dużo stresu – czynniki te stały się jedynymi niezmiennymi aspektami życia i świata wokół nas. Boję się, więc jestem.
Wiemy, że nowa „normalność”, do której musieliśmy tak szybko przywyknąć, jeszcze nie raz da nam się we znaki. Właśnie dlatego, gdy tylko możemy – odpoczywajmy.

Pandemia pozbawiła nas poczucia realności – czas zamienił się w nieokreśloną, rozciągliwą substancję, spontanicznie przyspieszał i zwalniał. Relacje międzyludzkie stały się uciążliwym zlepkiem zoomów i googlemeetów – niekończącą się ekranową obecnością, która męczyła głowę i oczy.

Wszyscy stęskniliśmy się za realnością.

Cała swoboda, którą dało nam funkcjonowanie w sieci, zabrała nam jednocześnie coś, co przestaliśmy sobie uświadamiać – fizyczność materiałów składających się na wrażenie budowane przez zdjęcia, czy szerzej – obrazy. Owo, wydawałoby się, niewinne – „to, co widać” – jest wewnętrznie spójnym systemem łączącym obraz interpretowany przez oko z jego fizycznymi składowymi. W tym systemie istotne dla odbioru fotografii są rama (lub jej brak), rodzaj szkła, struktura papieru czy sposób wyświetlania obrazu na ścianie lub tkaninie.

Istotny staje się rodzaj doświadczenia i kontaktu, jaki istnieje między patrzącym a fotografią, jako obiektem. Podczas gdy internet ogranicza istnienie obrazu do ekranu, kineskopu, do dwuwymiarowego „obrazka” wyświetlanego na naszych źrenicach, tegoroczna edycja TIFF Festival jest poświęcona fizyczności zdjęcia. Chcemy celebrować różne sposoby manifestowania się fotografii w rzeczywistości. Docenić i podkreślić ich realność.

Nie narzucamy sobie, ani Wam, żadnych tematów i ograniczeń. Będziemy starać się zbudować przestrzeń spotkania i świętowania fotografii, przestrzeń wspólnoty, którą chcemy odbudować.

Na spokojnie. Bez napięć. Bez presji. Bez stresów.

Mamy czas.Zgłoś uwagę