Jan Urban zwolniony. Tadeusz Pawłowski nowym-starym trenerem Śląska

Tadeusz Pawłowski objął 19 lutego unkcję trenera pierwszego zespołu piłkarzy Śląska Wrocław. Tym samym zastąpił na stanowisku Jana Urbana, który prowadził wrocławian od stycznia 2017 roku. Kontrakt z nowym trenerem podpisano na 2,5 roku.

  • Tadeusz Pawłowski w swojej kolejnej pracy w Śląsku Wrocław ma jasny cel - uratować obecny sezon i awansować do górnej ósemki Lotto Ekstraklasy, fot. WKS Śląsk Wrocław

    Tadeusz Pawłowski w swojej kolejnej pracy w Śląsku Wrocław ma jasny cel - uratować obecny sezon i awansować do górnej ósemki Lotto Ekstraklasy, fot. WKS Śląsk Wrocław


Pawłowski szkoleniowcem WKS-u został po raz trzeci. Wcześniej trenował piłkarzy Śląska w latach 1992-93 i 2014-15. Wówczas klub zakończył sezon tuż za podium w ligowej tabeli i wywalczył awans do europejskich pucharów.

Jako zawodnik Tadeusz Pawłowski zdobył ze Śląskiem mistrzostwo Polski (1977), dwa tytuły wicemistrzowskie (1978 i 1982) oraz Puchar Polski (1976). Do dziś należy do niego klubowy rekord bramek strzelonych dla Śląska w ekstraklasie.

Od grudnia 2016 roku kierował Akademią Piłkarską Śląska Wrocław. Od dziś pełniącym obowiązki dyrektora Akademii będzie Paweł Barylski, który jednocześnie został asystentem Tadeusza Pawłowskiego przy pierwszej drużynie. Funkcję drugiego asystenta obejmie Łukasz Czajka. Za trening bramkarzy nadal odpowiadać będzie Krzysztof Osiński. Trenerem przygotowania motorycznego został dr Michał Polczyk.

Słaby początek wiosny

Na zwolnienie Jana Urbana decydujący wpływ miał bardzo słaby początek rundy wiosennej w wykonaniu jego piłkarzy. Śląsk przegrał najpierw z Cracovią 1:2, by w ubiegły weekend wysoko ulec warszawskiej Legii (1:4). Tym samym wrocławianie mają już coraz mniejsze szanse na awans do grupy mistrzowskiej po zakończeniu sezonu zasadniczego Lotto Ekstraklasy.

Przypomnijmy, że o dymisji Jana Urbana mówiło się od dłuższego czasu. Blisko zmiany trenera w Śląsku było już pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wówczas jednak w ostatnim meczu jesieni Śląsk wygrał u siebie z Jagiellonią Białystok 1:0 i w klubie skończyło się na zmianie prezesa – Marcin Przychodny zastąpił Michała Bobowca.

Dariusz Sztylka za Adama Matyska

Pożegnanie trenera Jana Urbana to nie jedyna kadrowa zmiana w Śląsku Wrocław. Z funkcji Dyrektora Sportowego klubu zrezygnował bowiem Adam Matysek, którego na tym stanowisku zastąpi jedna z legend wrocławskiego klubu – Dariusz Sztylka. To jeden z najważniejszych piłkarzy Śląska Wrocław w XXI w. i jego wieloletni kapitan. Przeszedł z klubem drogę od III ligi do mistrzostwa Polski i europejskich pucharów. W barwach Śląska wystąpił 263 razy. Dotąd był trenerem zespołu U-19, zajmującego I miejsce w grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów.Zgłoś uwagę