System „Parkuj i Jedź” alternatywą podróży po Wrocławiu

„Parkuj i Jedź” (ang. Park&Ride, P&R) to nowoczesny sposób przemieszczania się po mieście, łączący podróż samochodem i komunikacją miejską.


Idea ta skierowana jest do kierowców, którzy codziennie udają się do centrum miasta. System ma zachęcać do ograniczenia podróży własnym autem do niezbędnego minimum i kontynuowania podróży komunikacją miejską. System powstał dzięki projektowi pod nazwą „Budowa systemu Parkuj i Jedź we Wrocławiu – Etap I” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

System „Parkuj i Jedź”

...to sieć bezpłatnych parkingów umiejscowionych na terenie Wrocławia blisko przystanków komunikacji miejskiej i węzłów przesiadkowych, które łączą wszystkie środki transportu – kolejowy, autobusowy, tramwajowy, samochodowy, rowerowy i pieszy. We Wrocławiu powstało 13 takich naziemnych parkingów, oferujących ponad 800 miejsc postojowych.

Parkingi będą czynne codziennie – ogrodzone, monitorowane i oznakowane tablicami „Parkuj i Jedź”. Aby wjechać na parking, wystarczy posiadać ważny bilet okresowy na komunikację miejską (min. 24-godzinny), zakodowany na karcie Urbancard lub w aplikacji mobilnej. Liczba wolnych miejsc będzie stale monitorowana i aktualizowana w aplikacji mobilnej oraz na portalu its.wroc.pl. Dodatkowo przy 7 parkingach ustawione zostaną tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, na których wyświetlane będą informacje o czasie oczekiwania na autobus lub tramwaj.

 

Zmiana sposobu poruszania się po mieście ma ogromny wpływ na poprawę płynności ruchu – zwłaszcza w śródmieściu. Odciążenie najbardziej obleganych części miasta z ruchu samochodowego poprawi mobilność i komfort życia mieszkańców oraz turystów. We współczesnym świecie istotny jest także czynnik ekologiczny – system „Parkuj i Jedź” może znacznie przyczynić się do zmniejszenia poziomu hałasu oraz poprawy jakości powietrza. Mniej parkingów w centrum miasta, to także więcej terenu do zazieleniania.

Wybierz ekologiczny i innowacyjny sposób podróżowania po mieście – po prostu „Parkuj i Jedź”!Zgłoś uwagę