Stypendia prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia: Film

W 2020 roku prezydent Wrocławia ogłosił po raz pierwszy program stypendialny na realizację przedsięwzięcia. Jest skierowany do twórców powyżej 18. roku życia z dorobkiem artystycznym w następujących dziedzinach: muzyka, film, teatr, sztuki wizualne, literatura, taniec oraz z doświadczeniem w upowszechnianiu kultury. W tej zakładce prezentujemy zrealizowane już projekty w dziedzinie: film.


Stypendyści za rok 2020

Anna Gabryel

Reżyserka filmowa z Wrocławia. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym Workcenter i debiutem fabularnym. W swoich filmach eksperymentuje i poszukuje nowych sposobów narracji.

Opis projektu stypendialnego

Włochy, mała wieś, Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, gdzie 9 osób z różnych krajów tworzy najbardziej tajemniczą grupę teatralną na świecie. Po latach wspólnego życia część zespołu odchodzi. Film dokumentalny.

Monika Kotecka

Operatorka i reżyserka filmów dokumentalnych. Skończyła wydział operatorski w PWSFTViT w Łodzi. Filmy krótkometrażowe, które zrealizowała w trakcie studiów pokazywane były na wielu festiwalach. Jej debiut reżyserski „Wolta”, współtworzony z Karoliną Poryzałą, wyróżniony został wieloma nagrodami i włączony do kolekcji opDocs platformy „New York Times”. Nadal szuka sposobu by opowiadać o rzeczywistości.

Opis projektu stypendialnego

Dokumentalny esej filmowy „Zaraza” o lęku, który działa niczym wirus, zarażając myśli, zniekształcając postrzeganie rzeczywistości i zakłócając codzienność. Tłem opowieści są epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 oraz współczesna pandemia. Bez względu na czas schematy zachowań i reakcje są podobne.

 

Julia Popkiewicz-Kurzawa

Reżyser, scenarzysta, etnolog. W swojej twórczości łączy film z perspektywą antropologiczną. Autorka książki Casting. Pierwsze spotkanie aktor-reżyser. Jej dokument Tłumacz koni miał kilkadziesiąt emisji w CANAL+. Współpracownik takich twórców jak: V. Schlendorff, J. Skolimowski czy J. Machulski.

Opis projektu stypendialnego 

Prace literackie i dokumentacyjne przygotowujące film o prof. Alfredzie Jahnie, Honorowym Obywatelu Wrocławia. Będzie to filmowa opowieść o wybitnym polarniku z perspektywy jego wnuka dr Jacka Jakubaszko, wrocławskiego kardiochirurga, zakończona wyprawą na Spitsbergen na górę imienia Alfreda Jahna.

Joanna Mielewczyk

Dziennikarka radiowa, autorka audycji i książek o Wrocławiu przed- i powojennym, pt. „Kamienice”.

Opis projektu stypendialnego

Podczas oblężenia Wrocław był miastem kobiet, starców i dzieci. Przedwojenni mieszkańcy i robotnicy przymusowi bronili miasta. Budowali barykady, przenosili rannych i zabitych. Zanosili meldunki i widzieli najgorsze dni Wrocławia.

Wśród tych, którzy zamknięci walczyli byli dwaj chłopcy. Równolatkowie. Niemiecki, przedwojenny mieszkaniec i Polak, robotnik przymusowy, czternastoletni chłopcy, których drogi z pewnością się przecinały. Pandemia odroczyła ich pierwsze spotkanie. Planowany na maj 2020 roku spacer przez miasto został odwołany. Wracam więc do rozmowy o mieście, które obaj chłopcy, dziś panowie mieszkający w Niemczech i Polsce, ukochali.Zgłoś uwagę