Studencki Nobel 2021: Nagrody dla wrocławian

Troje studentów związanych z wrocławskimi szkołami wyższymi znalazło się w ścisłym finale konkursu Studencki Nobel 2021.

  • Justyna Pelc, studentka Politechniki Wrocławskiej, laureatka konkursu Studencki Nobel 2021, fot. Marcin Zieliński/pwr

    Justyna Pelc, studentka Politechniki Wrocławskiej, laureatka konkursu Studencki Nobel 2021, fot. Marcin Zieliński/pwr


Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). To okazja na prezentację studenckich osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci typowani są na podstawie ocen ze studiów, aktywności naukowej, społecznej i artystycznej, współpracy z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 420 osób. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach.

Wśród wyróżnionych w tym roku jest aż troje wrocławian:

  • w dziedzinie Nauki Techniczne – Justyna Pelc. Studentka Politechniki Wrocławskiej bierze udział w wielu projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy na temat m.in. przestrzeni kosmicznej i planów kolonizacji pozaziemskiej;
  • w dziedzinie Nauki Przyrodnicze i Energetyka – Kacper Prokop z Uniwersytetu Wrocławskiego. Młody chemik jest członkiem zespołu materiałów luminescencyjnych, brał udział w projekcie naukowym „Synteza i modelowanie właściwości optycznych luminoforów emitujących w bliskiej podczerwieni”, nagrodzonym w konkursie Narodowego Centrum Nauki. W 2019 r. został finalistą „Złotego Medalu Chemii” za najlepszą pracę licencjacką, w 2021 r. otrzymał stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe;
  • w dziedzinie Medycyna i Farmacja – Wojciech Szlasa z Uniwersytetu Medycznego. Student IV roku Wydziału Lekarskiego, jeden z liderów Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej. Szlasa w tym roku znalazł się również w gronie stypendystów Ministerstwa Zdrowia.

uwr/pwr/umed/wZgłoś uwagę