Co to jest teqball? Zobacz, jaki prezent trafił do Wrocławia z Węgier

Teqball to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportowa na świecie. Teraz będzie można ją trenować również we Wrocławiu. Miasto dostało w prezencie od Węgier stół do jej uprawiania. Już niedługo stanie on na Stadionie Olimpijskim, gdzie będzie można spróbować swoich sił w tej nowatorskiej grze.

  • Teqball

    fot. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich


Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister spraw zagranicznych Węgier w imieniu Węgierskiej Federacji Teqball przekazał na ręce wiceprezydenta Wrocławia, Jakuba Mazura, stół do uprawiania tego sportu.

– Dla nas Węgrów Dolny Śląsk, a szczególnie Wrocław, jest bardzo istotny – twierdzi Zoltan Nyitrai, attaché do spraw handlowych Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. – Dlatego też we Wrocławiu otworzyliśmy konsulat i chcemy te kontakty coraz bardziej rozszerzać. W związku z tym postanowiliśmy podarować miastu coś ciekawego i bardzo innowacyjnego, co łączy ludzi. Taki właśnie jest teqball – najbardziej innowacyjny i najszybciej rozwijający się sport na świecie. Pomyśleliśmy, że będzie to piękny dar od Węgier.

Prezent bardzo spodobał się władzom Wrocławia.

– Ten zakrzywiony stół, który otrzymaliśmy w prezencie, pozwoli grać nie tylko w teqball, ale także kształcić techniczne umiejętności piłkarskie, tenisowe czy siatkarskie – mówi Jakub Mazur. – Już wkrótce stanie on na Stadionie Olimpijskim, gdzie będzie można pokazać mieszkańcom Wrocławia, jak w to się gra i że wcale nie jest to trudne. Planujemy też przeszkolenie kadry, która będzie kształciła zawodników. We Wrocławiu zawsze mamy aspiracje, żeby być na bieżąco z nowinkami. Dlatego bardzo dziękujemy za ten prezent naszym węgierskim przyjaciołom.

Gra dla grubych i chudych, młodych i starszych

Inicjatorem wydarzenia był również Michał Listkiewicz, który jest obecnie prezesem Polskiego Związku Teqball. Według niego sport ten w Polsce rozwija się bardzo szybko.

– To raptem dwa lata, jak ta dyscyplina przyszła do nas z Węgier – mówi Michał Listkiewicz. – W tej chwili teqball uprawiany jest w 105 krajach. Polska jest drugą potęgą w tym sporcie. Uprawia go już ponad tysiąc zawodników i zawodniczek w całym kraju, w ponad 100 klubach. Cieszymy się, że Wrocław dołączy do tej listy. To bardzo fajna, demokratyczna gra, w którą mogą grać wszyscy – duzi, mali, grubsi, chudsi, panie, panowie. Przy tym specjalnie zakrzywionym stole można grać nie tylko w teqball, ale też doskonalić technikę gry w piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, tenisa.

Teqball to sport oparty na piłce nożnej. Polega na odbijaniu piłki tak, by trafiła ona w specjalnie zakrzywiony stół, po stronie przeciwnika. Prekursorami tej gry są Węgrzy, którzy w 2014 roku jako pierwsi wpadli na pomysł skonstruowania stołu z wygiętym blatem i stworzenia nowego sportu opartego na piłce nożnej. Odważną ideę szybko podłapano w innych krajach i tak rozpoczęła się ekspansja teqballu, który cztery lata później zyskał status statystycznie najszybciej rozwijającego się sportu na świecie.

Wrocław lubi nowatorskie sporty

Wiele nowych dyscyplin sportowych pozostało we Wrocławiu po odbywających się tutaj Światowych Igrzyskach Sportowych – The World Games 2017.

Połączenie siatkówki i tenisa – fistball

Jedną z nich jest fistball. To widowiskowe połączenie siatkówki i tenisa, a także doskonała inspiracja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Gra polega na rywalizacji dwóch pięcioosobowych drużyn na boisku przedzielonym siatką, nad którą zawodnicy przebijają piłkę pięścią (ang. fist) lub otwartą dłonią.

Choć sport ten jest w stolicy Dolnego Śląska dopiero od czterech lat, cieszy się coraz większą popularnością. Swoich sił w tej dyscyplinie próbują uczniowie wielu szkół podstawowych i średnich podczas zajęć wychowania fizycznego.

Ultimate frisbee

Od czasu World Games 2017 wśród młodych wrocławskich sportowców popularnym sportem jest też ultimate frisbee. To gra, w której bierze udział czternastu zawodników – po siedmiu z każdej drużyny. Zdobywają punkty, łapiąc talerz w 18-metrowej strefie punktowej. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie biegać z frisbee w dłoniach. W grze nie bierze udziału sędzia – zawodnicy sami dyktują obowiązujące warunki i rozstrzygają spory zgodnie z zasadami fair play. Gra ta zyskała popularność do tego stopnia, że w tym roku w Szkole Podstawowej nr 109 powstała specjalna klasa sportowa o profilu ultimate frisbee.

Przeczytaj również: Wrocławianie najlepiej rzucają frisbee. Chcesz do nich dołączyć?

Korfball  sport koedukacyjny z piłką

Dyscypliną, która przyjęła się we Wrocławiu jest również korfball. To jedyny sport koedukacyjny z piłką. W grze bierze udział szesnaście osób – po osiem z każdej drużyny – czterech mężczyzn i cztery kobiety.

Dwie pary z drużyny przyjmują role atakujących, a dwie broniących. Punkt zdobywa grupa, która wrzuci piłkę do kosza przeciwników. Od 4 do 9 października we Wrocławiu odbywać się będą mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie.Zgłoś uwagę