Remont willi Karpowiczów coraz bliżej końca

Prace remontowe willi Karpowiczów na wrocławskich Krzykach, w której swoją siedzibę będzie miała Fundacja Olgi Tokarczuk, idą pełna parą. Budynek ma już nowy dach oraz stolarkę okienną drzwiową, a od strony ogrodu powstaje oranżeria. Wszystko wskazuje na to, że noblistka będzie mogła rozpocząć tu swoją działalność jeszcze w tym roku.

  • willa Karpowiczów

    fot. www.wroclaw.pl


Willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29 została wybudowana w 1928 r. Powstała na działce, która dawniej była własnością Georga Schneidera, znanego wrocławskiego architekta – projektanta Spółdzielczego Domu Handlowego „Feniks”. Obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Nawet po latach nieużytkowania budynek zachował swój niezwykły klimat, dlatego po remoncie zachowa dawny charakter. Zyska także nowe funkcje. Jedną z nich jest np. wewnętrzna winda, a także przystosowanie całej przestrzeni użytkowej, włącznie z piwnicą, gdzie powstaje część kawiarniano-restauracyjna, do wymagań osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz, z tyłu willi, w części ogrodowej wyburzono starą szklarnię i altanę. Trzeba też było usunąć jedno uschłe drzewo. Reszta roślin, łącznie z piękną magnolią i drzewami owocowymi, pozostały na swoim miejscu. Zaplanowano też nowe nasadzenia.

Gruntowna metamorfoza

– Nieruchomość ta przechodzi gruntowną metamorfozę – mówi Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji, które nadzorują przebieg prac remontowo-rewitalizacyjnych. –  Wykonane zostały już wszystkie instalacje oraz posadzki. Wykonawca zamontował także nowy dach oraz stolarkę okienną i drzwiową. Od strony ogrodu powstała oranżeria, skąd będzie można podziwiać ogród o każdej porze roku. Wyremontowany został też garaż. Z kolei z zewnątrz widoczna jest już nowa elewacja, chodniki, ścieżki i schody, a także droga dojazdowa.

Po zakończeniu remontu willa stanie się siedzibą Fundacji Olgi Tokarczuk. Zajmie ona trzy kondygnacje i poddasze z antresolą. Na potrzeby bieżącej działalności przeznaczona będzie także przestrzeń pod dachem, w dawnym garażu.

Wykonawcą prac jest firma AWM Budownictwo z Wrocławia.

Jeden z najlepszych adresów literackich w Polsce

Willa w zamierzeniu noblistki ma stać się przestrzenią międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego oraz w opisywaniu rzeczywistości. To właśnie tu mają odbywać się rozmowy o sztuce i człowieku, będącym częścią natury. Willa Kasprowiczów ma stać się miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata, a także zajmować się programami edukacyjnymi, stypendialnymi czy rezydencyjnymi.

Inaugurację siedziby fundacji Honorowej Obywatelki Wrocławia i laureatki Literackiej Nagrody Nobla, zaplanowano na czwarty kwartał tego roku.

 

 

 Zgłoś uwagę