Sezon 2019/2020 w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Nowe cykle filmowe, festiwale, spotkania autorskie (w tym już w październiku ze słynnym pisarzem Peterem Wohllebenem), przegląd oscarowych pewniaków to propozycje DCF-u. Warto też przypomnieć, że i w tym sezonie instytucja wspiera finansowo, poprzez Dolnośląski Fundusz Filmowy, produkcję świetnych polskich filmów, do których zdjęcia powstają głównie na Dolnym Śląsku.


Za nami już m.in. dwie imprezy DCF-u – Przegląd filmowy „Konie i ludzie” towarzyszący Festiwalowi Konnemu na Partynicach i Festiwal Fotografii Mobilnej. Przed nami o wiele więcej atrakcji zarówno dla kinomanów, jak i pasjonatów wielu różnych dziedzin.

Zobaczcie „Klasy filmowe” we wrocławskich liceach

Jesienne festiwale

W październiku czekają na podróżników Festiwal National Geographic (11-13.10) i Festiwal Kina Czeskiego (20-27.10). Pierwszy to propozycja dla miłośników sztuki podróżowania i z myślą o nich zaplanowano spotkania, pokazy i warsztaty, a gwiazdami wydarzenia będą ci, którzy zawodowo przemierzają świat: Tomasz Michniewicz, Adam Bielecki, Krzysztof Starnawski, Mateusz Waligóra.

Drugi z festiwali to gratka dla kochających kino naszych sąsiadów, ich literaturę, kulturę. Tylko podczas tej imprezy niepowtarzalna szansa, by obejrzeć dzieła Věry Chytilovej, Jana Němca, Pavla Juračka, Jana Švankmajera, animację w odcinkach „Proszę Pana, chodźmy się pobawić”, nowe kino czeskie fabularne i dokumentalne.

Klasyczne cykle wciąż w repertuarze

Widzowie mogą wciąż korzystać z seansów w stałych cyklach – Dyskusyjny Klub Filmowy (zawsze w poniedziałki), Filmowy Klub Seniorów (zawsze we wtorki), niezwykle popularny Magiel Filmowy, Książka na ekranie (31 października „Solaris” w reż. Andrieja Tarkowskiego według powieści Stanisława Lema), City Docs, Kino Ukraina (10 października o godz. 20.00 pokaz „Wulkanu” w reż. Romana Bondarczuka), czy Adapter (pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących).

Sezon Oscarowy zacznie się w grudniu przy okazji ogłoszenia nominacji do Złotych Globów, a zaprezentowane zostaną nominowane do nagród, premiery i pokazy przedpremierowe obrazów, o których jest w Hollywood głośno.

Nowe cykle DCF-u

 • Reżyserzy popkultury

Czyli młodzi polscy reżyserzy o czerpaniu pełnymi garściami z popkultury, by stworzyć prawdziwe dzieło. W październiku gościem spotkania, które poprowadzą Kaja Klimek i Adriana Prodeus będzie Krzysztof Skonieczny, a twórca m.in. serialu „Ślepnąc od świateł” opowie o swoich teledyskach.

 • Filmowe szaleństwo (DCF od tyłu)

Comiesięczne pokazy kultowych i najdziwniejszych filmów w historii kina.

 • Spotkania z teatrem

W zeszłym sezonie popularnością cieszyły się spektakle cyklu „Modrzejewska w DCFie” (sfilmowane inscenizacje głośnych przedstawień Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy). W listopadzie ekranizacja spektaklu teatru Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, czyli zrealizowany dla Teatru Telewizji „Rewizor” w reżyserii Jana Klaty.

 • Spotkanie z filmem

Czyli spotkanie z autorem (24 października z pisarzem popularnonaukowym i leśnikiem Peterem Wohllebenem, autorem „Sekretnego życia drzew”), które jest uzupełnione o seans filmu (w tym przypadku półgodzinnego i związanego z tematem książki – drzewami)

Dofinansowanie filmów

Już po raz 13 ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocławia dofinansowano (na kwotę 1 100 000 zł) 8 projektów, które są realizowane we Wrocławiu i w regionie. To 6 filmów fabularnych, 1 dokumentalny oraz 1 animowany.

Filmy fabularne:

 • „Kajtek Czarodziej”, reż. Magdalena Łazarkiewicz (Mediabrigade)
 • „Powrót do Legolandu”, reż. Konrad Aksinowicz (Chroma Pro)
 • „Lipstick on the Glass”, reż. Kuba Czekaj (Centrala Distribution)
 • „Odyseja filmowa”, reż. Piotr Stasik (Telemark)
 • „Przejście”, reż. Dorota Lamparska (V-Film)

Film dokumentalny:

 • „Wika”, reż. Agnieszka Zwiefka (My Way Studio)

Film animowany:

 • „Uziemieni”, reż. Bartosz Kędzierski (KINESKOP)


Zgłoś uwagę