Zbudują schroniska młodzieżowe

Nowoczesne schronisko młodzieżowe powstanie we Wrocławiu. Placówka ma być gotowa przed The World Games 2017. Obiekt będzie jednym z 8 kampusów przygotowywanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej.

  • kampus

    wizualizacja


Wrocław, Brzeg, Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskie, Trzebnica, Żmigród oraz Przeworno i Wołów – w tych miejscach ma powstać sieć schronisk młodzieżowych. Taki plan został zatwierdzony podczas Zjazdu Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 70 mln zł.

– Projekt realizowany będzie stopniowo, a tempo jego realizacji zależne będzie od pozyskiwania przez Stowarzyszenie środków zewnętrznych, przede wszystkim w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych – mówi Jacek Kowalski, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej.

wizualizacja

Pierwszy będzie kampus we Wrocławiu

Zlokalizowany zostanie najprawdopodobniej koło Stadionu Wrocław. Obiekt planowany jest na 120 miejsc, ze stołówką i salami konferencyjnymi. W roku szkolnym, dodatkowym elementem ma być bursa, przeznaczona dla uczących się we Wrocławiu uzdolnionych dzieci m.in. z gmin członkowskich stowarzyszenia. Planowane jest także miejsce dla modułów komercyjnych z pomieszczeniami na wynajem.

Wrocławski kampus będzie obiektem bazowym, pełniącym funkcję administracyjną dla całej sieci kampusów. Pozostałe, o mniejszej wielkości rozlokowane będą na terenie gmin wchodzących w skład Aglomeracji Wrocławskiej.

wizualizacja

Kampusy dla uczniów i nie tylko

Konkurs na koncepcję architektoniczną kampusów wygrała firma Creoproject Bartosz Żmuda z Wrocławia. Forma każdego z nich ukształtowana jest w formie okręgu lub elipsy.

– Obiekty mają służyć dzieciom i młodzieży do wypoczynku, zielonych szkół oraz ferii i wakacji. W kampusach prowadzone będą również dedykowane zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży we współpracy z takimi partnerami merytorycznymi, jak uczelnie wyższe. W części ogólnodostępnej kampusów będą zaś mogły wypoczywać rodziny oraz entuzjaści pieszych i rowerowych wycieczek – mówi Jacek Kowalski i dodaje, że aglomeracyjne kampusy będą mieć adekwatne do formy współczesne rozwiązania technologiczne i materiałowe, z naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: – Dzięki nowoczesnemu wyglądowi podniosą atrakcyjność miejsc, w jakich zostaną posadowione i przyczynią się do rozszerzenia oferty noclegowej gmin członkowskich – dodaje Jacek Kowalski.

Otwarcie pierwszego wrocławskiego kampusu zaplanowane jest przed rozpoczęciem The World Games 2017. Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej chcą, by z obiektu mogli korzystać uczestnicy oraz fani tej imprezy.Zgłoś uwagę