Rozbiórka estakady na pl. Społecznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

W nocy z 14 na 15 sierpnia rozpoczęły się najbardziej skomplikowane prace przy rozbiórce zachodniej estakady na placu Społecznym. Wykonawca burzył fragmenty estakady m.in. znajdujące się nad jezdnią i torowiskiem. Prace chętnie obserwowali i uwieczniali na zdjęciach wrocławianie. 

  • Około godz 5 rano rozpoczęła się rozbiórka zachodniej estakady na pl. Społecznym. fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski

  • fot. J. Krzeszowski


Kierowcy jeżdżą przez pl. Społeczny w kierunku mostu Pokoju po nowym naziemnym układzie drogowym już od kilkunastu dni. Budowlańcy do tej pory przygotowywali się do najtrudniejszych prac związanych z rozbiórką estakady. W nocy z 14 na 15 sierpnia około 5 rano wjechali na przeprawę ciężkim sprzętem i metr po metrze zaczęli ją burzyć. Najpierw boki estakady, potem już z ziemi będą rozbierać częśc gdzie była jezdnia. W międzyczasie stopniowo z placu budowy będzie wywożony gruz. Najcięższe prace zakończą się do poniedziałku (19 sierpnia). Plac Społeczny będzie wyglądał już zupełnie inaczej. Prace są tak zaplanowane, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić przejazd przez plac. Dzięki temu normalnie moga kursować po nim tramwaje. Objazdy na kilka dni wyznaczono tylko dla aut i autobusów. 

Ten etap prac wiąże się ze zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Przez kilka dni nastąpią zmiany tras linii tramwajowych 4 i 33 oraz linii autobusowych D, 145, 146, 149, 240 i 241.

Czytaj też: Zmiany w kursowaniu komunikacji zbiorowej podczas wyburzania estakady na pl. Społecznym

Podczas najintensywniejszych prac rozbiórkowych od 14 sierpnia od godz. 22.00 do 19 sierpnia do godz. 5.00 rano dla relacji most Grunwaldzki – centrum objazd dla samochodów zostanie poprowadzony przez parking przy Urzędzie Wojewódzkim oraz skrzyżowanie ulicy Wyszyńskiego z ulicą Purkyniego i dalej na plac Społeczny.

Dla relacji z mostu Pokoju w kierunku placu Wróblewskiego objazd poprowadzony będzie przez aleję Słowackiego i Podwale do skrzyżowania Krasińskiego, Oławska, Podwale, Traugutta, a następnie w lewo w kierunku pl. Wróblewskiego.

Mapka - plik do pobania w formacie. pdf

Nowy plac Społeczny

Wyburzenie zachodniej estakady na pl. Społecznym to duża akcja logistyczna wymagająca użycia specjalistycznego sprzętu.

– Wywieziemy około 9500 ton gruzu żelbetowego i 25 złomu stalowego. Nasze samochody samoładowawcze będą musiały wykonać około 475 kursów – opowiada Rafał Gajowiak, koordynator robót z firmy ROTOMAT. – Do rozbiórki wykorzystane zostaną koparki wyburzeniowe wyposażone w nożyce kruszące, nożyce do metali. Użyjemy m.in. frezarek, młotów pneumatycznych i hydraulicznych.

Decyzja o wyburzeniu estakad została podjęta, ponieważ plac Społeczny przejdzie metamorfozę. To miejsce we Wrocławiu, które ma olbrzymi potencjał. Docelowo na placu Społecznym nie będzie estakad i zmieni się układ komunikacyjny. Trwają prace w tym kierunku. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pomaga miastu wybrać doradcę w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego w sprawie zagospodarowania placu Społecznego.

Cały plan zagospodarowania przestrzennego placu można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na placu Społecznym wykonawca zaprojektuje także buspas, który ma przebiegać wzdłuż torowiska tramwajowego prowadzącego z centrum w kierunku mostu Pokoju. Zostanie on zrealizowany w drugim etapie. Skorzystają z buspasa pasażerowie autobusów linii A i N.

– W ciągu godziny w dzień roboczy w tzw. szczycie porannym autobusami linii A i N od strony centrum miasta w kierunku mostu Pokoju podróżuje około 1000 pasażerów, a w szczycie popołudniowym około 1300 pasażerów – mówi Adam Więcek z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Dostosowywanie placu do planu miejscowego

Wyburzenie estakady to jeden z kroków prowadzących do stopniowego dostosowania placu Społecznego do planu miejscowego uchwalonego już w 2010 roku (uchwała nr XLV/1366/10). Kolegium prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka już na początku lutego pozytywnie zaopiniowało konieczność wyburzenia zachodniej estakady drogowej na pl. Społecznym (tej bliżej budynku Poczty Głównej).

Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg, który wygrało konsorcjum firm Rotomat wraz z Zakładem Sieci i Zasilania. Inwestycja pochłonie niecałe 4 miliony złotych. W ramach budowy naziemnego układu drogowego powstanie również buspas dla autobusów. 

Zbudowana w latach 80.

Żelbetowa konstrukcja o długości ponad 200 metrów zbudowana została w 1986 r. i jest już mocno wysłużona. W tej chwili zabezpieczona jest specjalnym siatkami. Kiedy zniknie, na pl. Społecznym zmieni się organizacja ruchu.

(fot.fotopolska.eu)

Zaplanowane są tam rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie na porównywalnym do obecnego poziomie przejezdności skrzyżowania, ze szczególnym uwzględnieniem lewoskrętu w kierunku most Pokoju.

Na pl. Społecznym powstanie też droga rowerowa, łącząca most Grunwaldzki z ul. Traugutta i Krasińskiego.Zgłoś uwagę