Trzy pisarki na literackiej rezydencji w Broumovie. Wyniki naboru

Wrocławski Dom Literatury właśnie rozstrzygnął nabór na miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie, realizowane we wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku. W Czechach popracują trzy polskie pisarki – Elżbieta Łapczyńska, Barbara Klicka i Paulina Jóźwik. 

  • Elżbieta Łapczyńska, Barbara Klicka i Paulina Jóźwik to nowe rezydentki klasztoru w Broumovie

  • Klasztor w Broumovie, gdzie zaplanowano literackie rezydencje


Literackie rezydencje są skierowane do pisarek i pisarzy (niezależnie od uprawianego gatunku literackiego), a także ilustratorek i ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy.

Laureatki naboru 

Krakowska copywriterka Elżbieta Łapczyńska (rocznik 1987) pisze znakomite opowiadania, a w ubiegłym roku ukazał się jej prozatorski debiut – powieść „Bestiariusz nowohucki” (wyd. Biuro Literackie), który zasłużył na nominacje zarówno najbardziej prestiżowej Nagrody Literackiej Nike, jak i Literackiej Nagrody Gdynia, czy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Warszawianka Barbara Klicka (rocznik 1981) choć debiutowała jako poetka (jej książka „same same” była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a za tom „nice” otrzymała Silesiusa i Nagrodę Literacką Gdynia. Debiut prozatorski z 2019 roku to powieść „Zdrój” (W.A.B.) nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. 

Urodzona w Tarnowskich Górach, ale pracująca w Krakowie Paulina Jóźwik (rocznik 1988) swoją debiutancką powieść „Strupki” wydała w 2019 roku (ukazała się nakładem Znaku Literanova), a tom był na długiej liście książek zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. 

Rezydencja od września

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018.

Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur.

W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd sześć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział w 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, a w 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

Tegoroczne wyjazdy rezydencyjne, podobnie jak te w 2018 i 2019, będą realizowane od września do listopada, jednak wprowadzono pewne modyfikacje. Tym razem wrześniowa rezydencja jest skierowana wyłącznie do osób tworzących poezję – to wynik ustaleń z czeskim partnerem projektu, który właśnie wrzesień traktuje jako miesiąc poetycki. Z kolei w październiku i listopadzie organizatorzy zapraszają wszystkie pisarki i pisarzy, a także twórczynie i twórców komiksów oraz ilustracji do książek.

Jaka będzie praca rezydencyjna

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”.

Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów oferty rezydencyjnej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanych do różnych grup twórców i twórców i realizowanych z partnerami z polski i zagranicy.Zgłoś uwagę