Zrzutka na lokomotywę - wrocławski Klub Sympatyków Kolei ratuje zabytkowy tabor

źródło: Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu / Facebook

Rozpoczęła się renowacja lokomotywy EP05-22, będącej pamiątką po wydarzeniach czerwca 1976 w Ursusie. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu planuje zakończyć prace do czerwca 2021, tak by zdążyć na 45. rocznicę strajków. Część kwoty dołożył Instytut Pamięci Narodowej, pozostałą część wrocławianie chcą zebrać w internecie.

Lokomotywę EP05-22 w 2019 roku podarowała stowarzyszeniu spółka PKP Cargo. To jeden z trzech ocalałych egzemplarzy tej serii, a także ciekawy kawałek najnowszej historii Polski.  

Lokomotywa, która miała zatrzymać reżim

W czerwcu 1976 krajem wstrząsnęła seria gwałtownych protestów przeciwko podwyżkom cen. W strajkach wzięło udział około 70-80 tysięcy osób, w przeważającej mierze robotników. Jak podają historycy z IPN, protestowało co najmniej 90 fabryk.

Do jednego z największych protestów doszło 25 czerwca w Zakładach Mechanicznych w Ursusie, a niemym uczestnikiem tych wydarzeń stała się… EP05-22. Strajkujący wylegli wówczas na tory i zatrzymali pociągi. Pierwszym zatrzymanym składem był (prowadzony właśnie przez EP05-22) pociąg pospieszny „Opolanin”. Robotnicy odczepili lokomotywę od wagonów i własnoręcznie przepchnęli w miejsce, gdzie rozebrano wcześniej fragment torów.

Ursus, 25 czerwca 1976. Protestujący spychają lokomotywę z torów. Źródło: www.polskiemiesiace.ipn.gov.pl 

Wieczorem premier Jaroszewicz ogłosił w telewizji odwołanie podwyżek, a topniejąca grupa protestujących w Ursusie, została spacyfikowana przez milicję.

Z Warszawy, przez Kraków do Wrocławia

Przez kolejne kilkanaście lat, lokomotywa EP05-22 jeździła na trasach. Na początku XXI wieku wycofano ją ze służby i przeniesiono z Warszawy do Krakowa, gdzie ustawiona została w  lokomotywowni w charakterze pomnika. Ostatecznie we wrześniu 2019 trafiła do Wrocławia.

- Jesienią 2020 z powodu pandemii koronawirusa po raz kolejny zostało mocno ograniczone główne źródło przychodów klubu, czyli udostępnianie taboru na przejazdy retro. Dlatego zwracamy się do miłośników kolei, pasjonatów historii, oraz wszystkich innych zainteresowanych o wsparcie naszej inicjatywy – piszą członkowie Klubu Sympatyków Kolei. Zrzutkę na remont lokomotywy, znajdziecie pod adresem www.zrzutka.pl/2a7wwx.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Stowarzyszenie prowadzi działalność od 1991 roku. Od 2006 roku jest organizacją pożytku publicznego. Posiada największą w Polsce kolekcję czynnych eksponatów zabytkowego taboru kolejowego. W ciągu 30 lat zgromadziło ponad 100 wagonów i lokomotyw, a ponad 30 z nich przywróciło do sprawności technicznej.

Najbliższa okazja by przejechać się zabytkowym pociągiem ze zbiorów KSK, nadarzy się 31 stycznia 2021, w ramach projektu LILIPUTY 2021 - Pociągiem retro wokół Wrocławia!

Członkowie Stowarzyszenia chcieliby, aby w przyszłości na terenie Wrocławskiego Węzła Kolejowego zlokalizowane zostało kolejowe muzeum. (Więcej o Dolnośląskim Społecznym Muzeum Kolejnictwa oraz jego postulowanej lokalizacji przeczytacie na stronie www.muzeum.kskwroclaw.pl.)